O temat mostu Bernardyńskiego na sesji Rady Miasta Bydgoszczy zapytał radny Szymon Róg z klubu Bydgoskiej Prawicy, zwracając uwagę, że to kolejna usterka obiektu mostowego w mieście w ostatnich latach. – Komunikat w sprawie mostu Bernardyńskiego był dość lakoniczny. Brak szczegółowej informacji, nie mamy rzecznika ZDMiKP. W mediach widzieliśmy, że prezydent Kozłowicz wizytował wczoraj ten teren, więc może uzyskamy chociaż jakąś krótką informację – stwierdził Szymon Róg. Dodał, że nie chodzi o dogłębne analizy, ale choćby o poinformowanie, ile mogą potrwać utrudnienia.
– W tej chwili, od godz. 9. trwają oględziny przy udziale ekspertów. Nie chciałbym, abyśmy na ten moment przekazywali informacji na zasadzie „gdyby” albo „nam się wydaje”. Jak fachowcy w randze profesorów wypowiedzą się, co do tego, co się dzieje i co należy zrobić, natychmiast tę informację przekażemy. Nie chcę przekazywać szczątkowych albo niepewnych informacji – odpowiedział Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
Zmiany w trybie pilnym
– Dzisiaj o 9.30 w trakcie prowadzonych bieżących prac utrzymaniowych została wykryta awaria jednego z ważnych elementów mostu Bernardyńskiego. Awarii uległ stalowy przegub mostu. W trybie pilnym musimy zamknąć skrajny pas (prawy) jezdni wschodniej w kierunku Ronda Jagiellonów oraz ograniczyć znacząco prędkość pojazdów tramwajowych do 10 km/h, pojazdów samochodowych do 20 km/h oraz ograniczyć przejazd pojazdów ciężarowych – poinformował we wtorek rano Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.
Po niespełna dwóch godzinach na moście obowiązywały już zapowiadane ograniczenia. Drogowcy zapowiedzieli możliwość wyłączenia z ruchu na moście autobusów komunikacji miejskiej poruszających się w kierunku ronda Jagiellonów. Choć przewidywano, że zmiany rozkładów jazdy mogą obowiązywać od środy, na razie nic w tej kwestii się nie stało. Być może decyzje zostaną podjęte po wizycie na miejscu ekspertów.
Ponad 150 lat historii
Pierwsza stalowa konstrukcja w ciągu ul. Bernardyńskiej została zmontowana w 1870 roku. Obiekt wysadzono w powietrze 4 września 1939 r. przez saperów 62 Pułku Piechoty Wielkopolskiej. Po prowizorycznej odbudowie przetrwał do stycznia 1945 r., gdy ponownie zniszczyli go wycofujący się Niemcy.
Do lat 60. przeprawa przez Brdę w tym miejscu była możliwa przez drewnianą przeprawę tymczasową. Obecna konstrukcja mostu Bernardyńskiego powstała w latach 1962-64. Most wykonano w nowatorskiej wówczas konstrukcji sprężonej kablobetonowej. Budowano go metodą nawisową, po raz pierwszy w kraju przy pomocy ruchomego rusztowania. Kapitalny remont konstrukcja przeszła w 2000 roku. Ostatnie większe prace na miejscu wykonywano pięć lat temu. W 2019 roku przeprowadzono remont dylatacji obiektu.

