Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogród w grudniu

Malwa
W zimie ogród też jest piękny.
W zimie ogród też jest piękny. Burda Polska
Nawet w grudniu trzeba przeznaczyć kilka dni na pracę w ogrodzie. Musimy też zadbać o rośliny pojemnikowe przechowywane przez zimę w pomieszczeniach. Większej uwagi wymagają rośliny doniczkowe.

     W sadzie
     
Najwięcej pracy mają teraz sadownicy amatorzy. Początek grudnia, przed nadejściem mrozów, to najlepszy okres na cięcie zrazów do zimowego i wiosennego szczepienia drzew. Zrazy musimy ciąć tak, żeby pozostały po nich krótkie, mające od 3 do 5 pąków końcówki pędów. W przyszłym roku odbiją z nich nowe pędy. Każdy zraz powinien mieć co najmniej 3 oczka. Zimą przechowujemy zrazy w chłodnej piwnicy, w wilgotnym piasku, torfie lub trocinach. Nie możemy ciąć zrazów przy ujemnej temperaturze, ponieważ uszkodzone pędy szybko przemarzną.
     Teraz jest też najlepszy okres, żeby przygotować sadzonki porzeczek. Z jednorocznych pędów przycinamy kawałki o długości 20 cm, wiążemy w pęczki i przechowujemy w piwnicy, zadołowane w wilgotnym piasku cieńszymi końcami w dół.
     Jeśli jeszcze nie pobieliliśmy pni drzew owocowych mlekiem wapiennym (2 kg wapna palonego na 10 l wody i trochę rozdrobnionej gliny, żeby mieszanina dobrze trzymała się kory), najwyższy czas przeprowadzić ten prosty zabieg, chroniący korę przed pękaniem pod wpływem zmiennych temperatur.
     Co 4 tygodnie musimy po-smarować pnie młodych drzewek i krzewów owocowych preparatem do odstraszania zajęcy, jeśli na naszą działkę przedostają się gryzonie. W przypadku zagrożenia przez nornice lub myszy wykładamy zatrute ziarno lub stosujemy odpowiednie preparaty, np. Baraki.
     W warzywniku
     
Zbieramy też pozostawione na grządkach mrozoodporne warzywa: brokuły, brukselkę, kapustę włoską, jarmuż, pory, pietruszkę, pasternak i skorzonerę. Pamiętajmy, żeby starannie usunąć resztki roślinne i pozostawić ziemię w "ostrej skibie", czyli nie zagrabiać grządek.
     Jeśli jednak zamierzamy nadal przetrzymywać warzywa w gruncie, należy sprawdzić zabezpieczenie przed mrozem (stosujemy agrowłókninę, suche liście lub słomę).
     W grudniu możemy zacząć pędzić warzywa, które się do tego nadają. Na parapecie okiennym lub na werandzie dobrze będą rosły szczypiorek, pietruszka, seler i cebula. Cykorię sałatową pędzimy bez dostępu światła.
     Na rabatce
     
Powinniśmy sprawdzić okrycia roślin cebulowych zimujących w gruncie. Należy skontrolować przechowywane w piwnicach bulwy mieczyków. W przypadku ataku wciornastków dość skuteczna okazała się pospolita naftalina. Po przesypaniu bulw tym środkiem musimy szczelnie zamknąć pojemnik z bulwami na 3 tygodnie i trzymać go w temperaturze nieco powyżej 20 st. C.
     Trzeba też systematycznie sprawdzać, czy wiatr nie zerwał okrycia z roślin dwuletnich pozostawionych w gruncie. Pamiętajmy, żeby nie wydeptywać ścieżek na trawnikach pokrytych śniegiem. Ubity śnieg wolniej topnieje, a trawa pod nim szybko gnije. Jeśli jeszcze nie zabezpieczyliśmy drzew i krzewów ozdobnych przed mrozem, musimy wyściółkować korą ziemię pod magnoliami, różanecznikami i otulić słomą, agrowłókniną lub papierem różaneczniki, berberysy i laurowiśnie oraz inne krzewy mało odporne na niskie temperatury.
     W mieszkaniach
     
W grudniu musimy zadbać o zimujące pelargonie. Pilnujmy, żeby ziemia w doniczkach nie przesychała, systematycznie usuwajmy zaschnięte i chore liście, a w razie potrzeby - części pędów. Powinniśmy zapewnić jak najwięcej światła i nie-zbyt wysoką temperaturę roślinom doniczkowym. Podlewamy je rzadziej niż w okresie wegetacji i raz w miesiącu stosujemy nawozy zimowe. Od czasu do czasu musimy oczyścić liście z kurzu. Jeśli w październiku posadziliśmy rośliny cebulowe, zajrzyjmy do nich. Powinny mieć już 3-5 centymetrowe kiełki. Przenosimy je wtedy z chłodnej piwnicy do mieszkania, ustawiamy w dobrze oświetlonych miejscach i systematycznie podlewamy.
     Ochrona roślin
     
Na drzewach i krzewach iglastych zwalczamy zimujące stadia mszyc i przędziorków, opryskując rośliny Promanalem.
     Jeśli w spiżarni przechowujemy nasiona grochu i fasoli, warto zajrzeć do pojemników i sprawdzić, czy w ziarnie nie pojawiły się dziurki - znak obecności strąkowca fasolowego. Jeśli tak, należy usunąć uszkodzone nasiona, a całą partię umieścić w temperaturze poniżej 10 st. C, w której strąkowiec ginie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska