Ogrodzenia przy blokach do rozbiórki, szyldy reklamowe w całym Grudziądzu do wymiany? "Uchwała krajobrazowa" ma uporządkować miasto

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Po wejściu w życie „uchwały krajobrazowej” z Grudziądza zniknąć mają m.in. takie „wystawy” banerów reklamowych przy ulicach Piotr Bilski
Grudziądzkie wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe będą musiały rozebrać ogrodzenia wokół swoich bloków, właściciele firm, sklepów i zakładów usługowych zmienić swoje szyldy. O ile w życie wejdzie „uchwała krajobrazowa”, do której właśnie teraz można zgłaszać swoje uwagi.

Zobacz wideo: Spis powszechny w 2021 roku będzie możliwy online

W Grudziądzu przygotowano projekt "uchwały krajobrazowej"

- Przestrzeń w Grudziądzu jest zaśmiecona - uważają urbaniści. I jako przykłady pokazują m.in. banery reklamowe rozwieszone byle gdzie (np. na płotach przy wiadukcie ul. Chełmińskiej), zaklejone witryny sklepów, krzykliwe kolorystycznie witryny sklepów i reklamy...

Narzędziem do usunięcia tej pstrokacizny ma być „uchwała krajobrazowa” przygotowana w Urzędzie Miejskim w Grudziądzu. Jej ewentualne przyjęcie przez radnych będzie oznaczało rewolucję w naszym mieście.

Słowo klucz brzmi: ujednolicenie

Szyldy zakładów i sklepów mają być ujednolicone pod względem wielkości i barw oraz miejsca i sposobu ich montażu na elewacjach.

Ujednolicone mają być też elementy małej architektury na jednej przestrzeni, czyli np. na placach czy wzdłuż drogi.
Najbardziej rygorystyczne obostrzenia wprowadzone mają zostać na terenie starówki i centrum miasta. Tutaj np. kolorystyka obiektów małej architektury ograniczona ma zostać do czerni, brązów i szarości.

Uchwała ujednolicić ma też wygląd ogródków letnich: wszystkie mają mieć kremowe parasole oraz ciemnobrązowe, wykonane z drewna bary, podesty i ścianki je otaczające.

Szczególnie chronionym obszarem ma być ścisłe centrum Grudziądza, ale uchwała ma obowiązywać na terenie całego miasta.

Ogrodzenia w Grudziądzu czeka rozbiórka? To możliwe

Planowane przepisy będą wymagały, aby ogrodzenia domków jednorodzinnych były takie same na całej długości - łącznie z bramą i furtką - przy tym muszą być ażurowe i nie wyższe niż 1,6 m (z wyjątkiem żywopłotów). Zakazane będzie stosowanie w ogrodzeniach elementów ostrych.

Uchwała wprowadzić ma zakaz stawiania ogrodzeń terenów zabudowy wielorodzinnej oraz budowy bram i szlabanów na drogach wewnętrznych. Dla kilku wspólnot mieszkaniowych w Grudziądzu to będzie duża zmiana, bo będą musiały rozebrać swoje płoty. Mają na to mieć 2 lata od momentu wejścia uchwały w życie.

- Jest wiele argumentów przemawiających na niekorzyść tworzenia zamkniętych osiedli nazywanych przez urbanistów gettami. Najbardziej przekonującym powinien być argument o bezpieczeństwie mieszkańców w przypadku występowania nagłych wypadków, kiedy to straż pożarna lub pogotowie ma problem z odnalezieniem dojazdu do poszkodowanych albo palącego się budynku - uważa Agnieszka Wydra, urbanistka, która przygotowała omówienie projektu uchwały krajobrazowej.

Na dostosowanie szyldów, tablic reklamowych ma być rok.

Istniejące już ogrodzenia domków jednorodzinnych nie będą wymagały dostosowania do przepisów uchwały.

Mieszkańcy Grudziądza mogą zgłaszać swoje wnioski i sugestie dotyczące projektu "uchwały krajobrazowej".

Uwagi można składać na piśmie do prezydenta Grudziądza (ul. Ratuszowa 1, 86-300 Grudziądz) oraz w formie skanu drogą elektroniczną na adres budownictwo@um.grudziadz.pl. Dokumenty muszą zawierać odręczny podpis oraz zawierać imię i nazwisko lub nazwę jednostki organizacyjnej, adres oraz oznaczenie nieruchomości, której uwaga dotyczy. Termin składania uwag minie 10 marca.

Więcej informacji uzyskać można w ratuszu, pod nr tel. 56- 45-10-347.

Oto przygotowany przez urzędników film prezentujący ogólne założenia projektu "uchwały krajobrazowej" w Grudziądzu.

W galerii zobacz zdjęcia "wystaw" banerów przy ul. Chełmińskiej oraz Drodze Łąkowej w Grudziądzu

Polecamy także:

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
ASesek

Proponuj wysyłać radnm (tym, którzy będą za ustawą0 wysyłać faktury za usuwanie ogrodzeń. A na ich posesjach umieścić ogrodzenia po demontażu!

Dodaj ogłoszenie