
Muzeum Pamięć i Tożsamość powstaje w Toruniu
Budowa muzeum przy ul. Starotoruńskiej, między kampusem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, trwa od maja 2019 roku. W lipcu 2019 plac budowy odwiedził sam wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
- Muzeum będzie poświęcone systemowi wartości Jana Pawła II, o tym zawsze powinniśmy pamiętać. Chcemy tu również upamiętnić polskich Sprawiedliwych, ludzi, którzy w czasie ciężkiej próby zachowali się heroiczni – mówił wówczas wicepremier.
Przyznał także, że instytucja doskonale wpisuje się w prowadzoną przez rząd politykę historyczną. Podczas wizyty w Toruniu wicepremier wręczył także powołanie na stanowisko dyrektora Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. Jana Pawła II w Toruniu. Otrzymał je o. dr. Marian Sojka CsSR, który będzie pełnił tę funkcję do 1 lipca 2022 roku.

Jak czytamy na oficjalnej stronie muzeum, będzie ono miejscem szczególnym, gdyż „przedstawi historię Polski od chrześcijańskich początków jej państwowości po współczesność, unikając schematów prostej chronologii.” Twórcy muzeum zapewniają, że dzieje naszego kraju zostaną zaprezentowane w nim z różnych perspektyw, jednak dominować będzie przesłanie św. Jana Pawła II.
Według oficjalnego opisu, Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II ma za zadanie promować historię Polski, polskie dziedzictwo, kultywować idee wolności i solidarności zarówno w przestrzeni krajowej, jak i międzynarodowej.
- Równocześnie będzie zapraszało do swoistej podróży w poszukiwaniu bycia „sobą” i odnalezienia korzeni, prowadzącej przez proces zdobywania wiedzy, dojrzałości, wglądu w siebie, historię, kulturę, wartości – czytamy na stronie muzeum. - Ktokolwiek zechce zrozumieć to, co zdarzyło się w Polsce i ją ukształtowało, powinien tu przyjść. Dzieje Polski widziane oczami św. Jana Pawła II i przez niego opowiedziane odsłonią nowe perspektywy, pozwolą znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie: kim jestem?

Ojciec Rydzyk otworzy muzeum jeszcze w tym roku
Warto dodać, że pierwotnie ministerstwo miało przeznaczyć na budowę placówki 70 mln złotych. W lutym 2019 kwota ta wzrosła do ponad 117 mln złotych. Według założeń muzeum ma powitać pierwszych zwiedzających w drugim kwartale 2021 roku.

Kolejne pieniądze dla ojca Rydzyka
Fundacja Lux Veritatis, założona w 1998 przez o. Tadeusza Rydzyka, otrzyma także pieniądze z rządowego Funduszu Sprawiedliwości, w ramach rozpisanego rok temu konkursu - poinformował o tym portal oko.press. Środki mają zostać przeznaczone na prowadzenie Centrum Ochrony Praw Chrześcijan. Nie wiadomo jednak, jak duże dofinansowanie dostanie fundacja. We wniosku widnieje kwota 7 mln złotych. Jak dowiedział się portal oko.press, do sierpnia na konto projektu wpłynęło ponad milion złotych.