Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okno dobrze dopasowane - kalorie nie będą uciekać

(MKJ)
W montażu okna ważny jest efekt, ale technologia też musi być precyzyjna
W montażu okna ważny jest efekt, ale technologia też musi być precyzyjna (Fot. okno platinium)
Połączenie okna ze ścianą, to miejsce najbardziej narażone na utratę ciepła i osadzanie się wilgoci.

Dlatego tak ważne jest, by okna montował nam w domu prawdziwy fachowiec.

Nawet najwyższej klasy stolarka, która zostanie źle zainstalowana straci swoje walory. Dopiero odpowiedni jej montaż, wraz z wykorzystaniem wysokiej jakości produktów izolacyjnych sprawi, że okno będzie prawidłowo spełniać swoje funkcje.

Każdy montował, tak jak umiał?
Od kilkunastu lat budynki wyposaża się w stolarkę okienną nowej generacji. Jednak dopiero w 2006 roku Instytut Techniki Budowlanej wprowadził ujednolicone normy dotyczące montażu okien. Wniosek, jaki z tego płynie nie jest optymistyczny. Oznacza to, że okna montowane były zgodnie z indywidualnymi umiejętnościami ekip budowlanych, a co się z tym wiąże mogły być opatrzone wieloma błędami, które skutkowały później pleśnią na ścianach czy znaczną utratą ciepła.

Teraz strata ciepła czasem na wagę złota
Nowe budynki diametralnie różnią się od swoich poprzedników sprzed kilku lat. Wcześniej nie przykładano tak dużej wagi do izolacyjności termicznej, jak robi się to dziś. Straty ciepła wynikające z błędów montażowych stolarki były więc mało istotne wobec niskiej izolacyjności konstrukcji ściany i samego okna.

Wykonywane obecnie z nowoczesnych materiałów domy czy budynki wielorodzinne, z prawidłowo zamontowanymi oknami gwarantują o wiele większą szczelność niż ich poprzednicy. Dlatego prawidłowy montaż okna jest dziś tak ważny dla całej konstrukcji budynku i jego późniejszej eksploatacji.

Gdzie jest najwięcej wad?
To właśnie na styku ściany i ramy okna powstaje najwięcej wad montażowych, które powodują braki w szczelności lub późniejsze niemiłe niespodzianki w postaci zawilgocenia ścian. Wilgoć ma bardzo niekorzystne działanie na zdrowie człowieka. Gdy utrzymuje się zbyt długo, powoduje powstawanie grzybów i pleśni, które wywołać mogą np. alergię.

Aby montaż zakończył się sukcesem...
... należy najpierw prawidłowo umieścić ramę okna w otworze ściennym.
Następnie trzeba precyzyjnie wypełnić szczelinę pomiędzy ramą okna a otworem ściennym za pomocą pianki poliureta nowej wysokiej jakości oraz zabezpieczyć ją w myśl zasady - "strona wewnętrzna okna powinna być zawsze szczelniejsza niż zewnętrzna".

Taśma, silikon, a może folia?
Izolacja okna od wewnątrz zapewni ochronę przed wnikaniem wilgoci z wnętrza domu do warstwy izolacji okna. Może być ona wykonana za pomocą taśmy paroszczelnej lub sznura dylatacyjnego i silikonu neutralnego.

Zatrzymają opady deszczu i nadmiar promieni
Od zewnątrz użyć należy folii paroprzepuszczalnej lub akrylowej taśmy rozprężnej, która zwiększając swój rozmiar dopasuje się do nierównych powierzchni ściany.
Oba produkty zabezpieczają piankę poliuretanową przed opadami i promieniami UV. Warstwa ta umożliwia jednocześnie wyjście pary wodnej na zewnątrz, która ewentualnie mogłaby gromadzić się w warstwie izolacji okna.

Coraz więcej profesjonalnych zestawów
Na rynku jest dziś coraz więcej profesjonalnych zestawów produktów do montażu stolarki okiennej. Wszystkie systemowe materiały cechują się najwyższą jakością oraz posiadają aprobatę Instytutu Techniki Budowlanej.

Kto dopuszcza do obrotu?
Instytut Techniki Budowlanej jest jednostką, która dopuszcza produkty budowlane do obrotu na polskim rynku. Do izolacji termicznej i akustycznej stosowanej w szczelinie pomiędzy ramą okna a ścianą producenci polecają szeroką gamę pianek poliuretanowych. Szczególnie zalecana jest specjalistyczna pianka niskorozprężna posiadająca certyfikat izolacyjności akustycznej (wydany przez opiniotwórczy Instytut Rosenheim, który przyznaje certyfikaty jakości dla produktów budowlanych). Pianka ta charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła i krótkim czasem obróbki.

Do izolacji wewnętrznej polecana jest elastyczna taśma paroszczelna lub trwale elastyczny silikon neutralny, a na zewnątrz - paroprzepuszczalna taśma lub akrylowa taśma rozprężna.

Zapamiętaj - to ważne!
Szczelne, dobrze zamontowane okna przy użyciu produktów o najwyższej jakości, w połączeniu z prawidłową wentylacją, to gwarancja świeżego powietrza przez cały rok oraz braku wilgoci w domu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska