Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrób swój rachunek. Za ogrzewanie!

Oprac. (M)
pixabay
Sezon grzewczy już trwa. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, gdy myślimy o obniżeniu rachunków za ciepło. Większość z nich to nieskomplikowane zabiegi, które niewielkim kosztem pozwolą oszczędzić trochę pieniędzy.

Przeciętne koszty ogrzania 60-metrowego mieszkania w bloku to ponad 200 zł miesięcznie. Wydatki te stanowią sporą część budżetu domowego, warto więc zadbać, by za ciepło w domu płacić jak najmniej.

Szczelne okna

Jednym z podstawowych problemów, który pojawia się w starszym budownictwie, jest szczelnością okien. Prowadzi to do niepotrzebnej utraty energii cieplnej. Jak mocno kaloryfery by nie pracowały, to ciepło i tak ucieka. Trzeba jak najszybciej zlokalizować miejsce przecieku i zlikwidować go.W niektórych przypadkach wymiana okien może być opłacalna, mimo że wiąże się z wysokim kosztem jednostkowym.

Mieszkańcom Włocławka będzie cieplej. Włączają ogrzewanie

Warto jednak pamiętać, że o finalnej szczelności okien decyduje najsłabszy element całego systemu, a w jego skład, oprócz samych szyb, których parametry znajdziemy w katalogu producenta, wchodzą także rama, profile i okucia, ogromne znaczenie ma też sposób montażu.

Efektywne grzejniki

W pomieszczeniach ciepło produkowane jest przez grzejniki, kluczowe jest, aby ich praca nie szła na marne. Z doświadczenia doradców Home Brokera wynika, że w wielu mieszkaniach spotykamy sytuację, w której grzejniki są zasłonięte grubymi zasłonami, różnego rodzaju obudowami lub po prostu zastawione meblami. Cyrkulacja powietrza jest wtedy zaburzona i wyprodukowane przez kaloryfery ciepło nie może dostać się tam, gdzie jest potrzebne.

Zasłony nie są jednak takie bezcelowe, pod warunkiem, że zasłaniają okna, a nie grzejnik. Zimą wykorzystanie rolet czy zasłon to dodatkowa warstwa izolacyjna i mniejsza utrata ciepła. Z drugiej strony podczas słonecznych dni należy okna odsłaniać, by do mieszkania wpadało jak najwięcej energii słonecznej.

U "Zjednoczonych" płacą 3,5 tysiąca zł więcej za ogrzewanie

Grzejnik działa efektywnie, gdy pod nim i nad nim jest około 10 cm przestrzeni. W przypadku urządzeń, z których ciepło wypływa przez górną część obudowy, potrzebny jest parapet, który pozwala skierować ciepłe powietrze do wewnątrz mieszkania.

Efektywność wykorzystania ciepła wyprodukowanego przez grzejniki można też podnieść za pomocą ekranów odbijających ciepło. Wystarczy pomiędzy ścianą a grzejnikiem zainstalować ekran odbijający ciepło do środka. To nic trudnego, chodzi po prostu o arkusz folii aluminiowej przyklejony np. na styropianie.

Dla dobrego wykorzystania grzejników warto, by ich stan techniczny był jak najbliższy ideału. Należy pamiętać o odpowietrzaniu urządzeń (służy do tego specjalny kluczyk, który za kilka złotych można kupić w każdym sklepie remontowo-budowlanym), ich odkamienianiu (to już operacja bardziej skomplikowana i najlepiej, by została przeprowadzona w całej instalacji grzewczej), a nawet odkurzaniu.

Regulacja temperatury

Im wyższą temperaturę będziemy utrzymywać w mieszkaniu, tym koszty ogrzewania będą wyższe – to oczywiste. Część osób utrzymuje w pomieszczeniach zbyt wysoką temperaturę (np. 23 stopnie Celsjusza), co jest nie tylko drogie, ale i niezdrowe.

Zbyt ciepłe powietrze powoduje wysychanie śluzówki w drogach oddechowych, a to obniża efektywność naturalnych mechanizmów odpornościowych i może prowadzić do częstszych przeziębień. W pokojach dziennych powinno być 20-21 stopni, w kuchni 18-20, a w przedpokoju i sypialni 17-19. Spadek średniej temperatury w mieszkaniu o 1 stopień Celsjusza to oszczędność na rachunkach na poziomie 5-7 proc.

Regulację temperatury w mieszkaniu ułatwiają termostaty. Najprostsze pozwalają po prostu ustawić pożądaną temperaturę i po jej osiągnięciu dopływ ciepłej wody w grzejniku zostaje zatrzymany.

Wietrzenie

Rozsądne gospodarowanie energią cieplną powinno wiązać się z odpowiednim wietrzeniem pomieszczeń. Należy to robić szybko, intensywnie i przy wyłączonych grzejnikach. Trzymając uchylone okno przez długi czas wietrzymy nieefektywnie. Celem wietrzenia zimą nie jest wychłodzenie mieszkania, tylko wymiata zużytego powietrza na świeże z zewnątrz. Należy wietrzyć od kilku do kilkudziesięciu minut i powtarzać to kilka razy dziennie.

Źródło: Home Broker

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska