Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oni już nie odziedziczą spadku. Od 15 listopada 2023 roku rewolucja w prawie spadkowym

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
od 16 lat
Sprawy mają się toczyć szybciej. Węższy będzie krąg spadkobierców. Sądy nie będą już szukać dalszych krewnych spadkodawców. To najważniejsze zmiany w prawie spadkowym, które obowiązują od 15 listopada.

Nowelizacja kodeksu cywilnego, która przewiduje zmiany w prawie spadkowym, dostosowuje je do faktycznych relacji rodzinnych.

- Nie będzie już potrzeby prowadzenia długotrwałych poszukiwań dalekich krewnych osoby zmarłej, którzy często nawet nie zdają sobie sprawy z jej śmierci. Efektem nowych przepisów będą więc znacznie szybsze postępowania spadkowe - przekonują w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Pan Andrzej z Bydgoszczy, którego sprawa spadkowa zakończyła się w maju tego roku, żałuje, że nowe przepisy wchodzą w życie dopiero teraz.

- W moim przypadku sprawa spadkowa trwała ponad rok, bo sąd długo szukał dalekiego kuzynostwa, które jak się okazało też jest uprawnione do spadku. Musiał to zrobić, bo takie były przepisy. Kuzyn i kuzynka dostali pieniądze po wujku, którym w ogóle się nie interesowali. Szczerze mówiąc nawet go dokładnie nie pamiętali. Gdyby szybciej weszły w życie nowe przepisy, już dawno moja sprawa by się zakończyła - opowiada Czytelnik.

Te osoby zostały wykluczone z dziedziczenia po zmarłym

Reforma objęła trzecią grupę spadkową, czyli dziadków spadkodawcy, a także ich zstępnych, czyli potomków. Krąg spadkobiorców został w tej grupie zawężony do:

  • dziadków,
  • rodzeństwa rodziców spadkodawcy oraz
  • ich dzieci.

Zgodnie z nowymi przepisami, stryjeczne i cioteczne wnuki oraz dalsze pokolenia, często nieutrzymujące faktycznych relacji ze spadkodawcą, zostały wyłączone od dziedziczenia po nim. Zatem jeśli któreś z dziadków spadkodawcy umrze przed spadkodawcą, udział w spadku, który by mu przypadał, zostanie podzielony równo między jego dzieci. Natomiast gdy taka sytuacja dotyczyć będzie dzieci dziadków spadkodawcy (jego stryjostwa lub wujostwa), udział spadkowy przypadał będzie w równych częściach ich dzieciom.

Nowelizacja dodatkowo wprowadza nowe przesłanki niegodności dziedziczenia. Osoby, które uporczywie uchylały się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego, mogą zostać wyłączone z dziedziczenia. Dotyczy to również osób, które uporczywie uchylały się od sprawowania nad spadkodawcą pieczy.

Nie przegap

Oni mają więcej czasu na przyjęcie lub odrzucenie spadku

Nowe przepisy spadkowe lepiej zabezpieczą spadkobierców, głównie małoletnich i całkowicie ubezwłasnowolnionych. Będą mieć oni więcej czasu na przyjęcie lub odrzucenie spadku.

Przed 15 listopada 2023 roku spadkobierca na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku miał sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o śmierci spadkodawcy. Teraz termin ten jest zawieszony w sytuacji, w której złożenie takiego oświadczenia będzie wymagać zezwolenia sądu opiekuńczego. Dzięki temu rozwiązaniu osoby małoletnie oraz ubezwłasnowolnione nie będą już obciążane długami spadkowymi z powodu niezależnych od nich kwestii formalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska