Abonament RTV 2025 - takie będą zasady w przyszłym roku
Jeśli w gospodarstwie domowym znajduje się przynajmniej jeden odbiornik radiowy lub telewizyjny, to według przepisów obowiązkowo należy uiszczać opłatę abonamentową. Trzeba jednak pamiętać, że opłata przypada na jedno gospodarstwo, niezależnie ile odbiorników jest w posiadaniu.
Zobacz także:O tej porze zapłacisz najmniej za prąd w 2024 roku. Kiedy najlepiej włączyć prądożerne urządzenia?
Opłacenie abonamentu RTV jest konieczne także w przypadku posiadania np. telewizji kablowej, satelitarnej lub platformy cyfrowej. Opłata za abonament wiąże się bowiem z posiadaniem konkretnego odbiornika.
Lista zwolnionych z płacenia Abonamentu RTV 2025 - oni nie muszą go opłacać
O tym, kto nie musi płacić abonamentu RTV mówi nam art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. Zwolnione są pewne grupy osób, a żeby skorzystać ze zwolnienia trzeba spełnić proste warunki. Potrzebne jest przedstawienie w placówce pocztowej dowodu osobistego i dokumentów, które uprawniają nas do korzystania ze zwolnień. Musimy także złożyć oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnienia.
Kto nie będzie musiał płacić abonamentu także w 2025 roku? W naszej galerii publikujemy pełną listę osób. Zobacz, czy jesteś w gronie osób, które unikną opłat od stycznia przyszłego roku.
Takie są opłaty za abonament RTV 2025. Poznaj stawki
Opublikowano także stawki, jakie obowiązują za abonament RTV w 2025 roku. Jak się okazuje, pozostały one na tym samym poziomie, co w 2023 i 2024 roku. Jeśli będziemy płacić raz w miesiącu, to opłata wynosi:
- Opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie
- Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie
Jeżeli zapłacimy za kilka miesięcy lub za cały z rok z góry, to będą obowiązywały zniżki w opłatach.
