
LESZEK DZIERŻEWICZ
(1956-2022)
Burmistrz Ciechocinka przez ćwierć wieku. Zapowiadał, że to Jego ostatnia kadencja, chciał wolny czas przeznaczyć na podróże (odbył ich wiele). Nie dane mu było odpocząć.
- Był wybitnym, pełnym pasji, niezwykle cenionym samorządowcem, zawsze wrażliwym na drugiego człowieka. Przez 25 lat kierował Ciechocinkiem, mając dobro mieszkańców i kuracjuszy za największą wartość - napisali urzędnicy na swoim profilu. Odszedł 25 lipca, miał 66 lat.

LESZEK ZALESKI
(1936-2022)
Legenda toruńskiej opozycji antykomunistycznej, nazywany „hakerem wolności”, nauczyciel, taternik, absolwent UMK (astronomia). Był jednym ze współtwórców toruńskich struktur NSZZ „Solidarność".13 grudnia 1981 r. uniknął internowania, ukrywał się, został pozbawiony prawa wykonywania zawodu nauczyciela. Zaangażował się w działania toruńskiego Radia Solidarność, które nadawało za pomocą balonów wypuszczanych w niebo. W 1985 r. był uczestnikiem - razem z Janem Hanaszem i Grzegorzem Drozdowskim - emisji haseł solidarnościowych na wizji TVP1. Aresztowany, skazany, wyrok umorzono na mocy amnestii. Zmarł 2 sierpnia. Miał 85 lat.

MARIUSZ KOWALEWICZ
(1953-2022)
Absolwent szkoły oficerskiej, b. dziennikarz sportowy Radia W, spiker na meczach koszykarzy, prezes Włocławskiego Towarzystwa Judo we Włocławku. W maju 2015 r. założył i prowadził do śmierci radio internetowe eMKa o profilu społeczno-sportowym. Zmarł 5 października, miał 64 lat.

Prof. JAN JAKÓBOWSKI
Przez wiele lat związany był z Wyższą Szkołą Nauczycielską i Wyższą Szkołą Pedagogiczną - poprzedniczkami Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Spod jego skrzydeł wyszło wielu pedagogów. W 2000 r. został pierwszym rektorem nowej bydgoskiej uczelni prywatnej - Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej. Był jednym z honorowym senatorów KPSW. W swojej pracy naukowej koncentrował się głównie na metodach rozwoju nauczycieli.
Zmarł 19 września, miał 89 lat.