Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OPEC-System Grudziądz walczy ze stratami ciepła. Awaria usunięta, trwa wymiana sieci

Redakcja
Uszkodzoną sieć ciepłowniczą na os. Nowe Tarpno w Grudziądzu naprawiono już przed świętami Bożego Narodzenia. Teraz przy ul. Stachury 4 ekipa OPEC-System wymienia zużyte odcinki sieci na nowocześniejsze, w technologii rur preizolowanych
Uszkodzoną sieć ciepłowniczą na os. Nowe Tarpno w Grudziądzu naprawiono już przed świętami Bożego Narodzenia. Teraz przy ul. Stachury 4 ekipa OPEC-System wymienia zużyte odcinki sieci na nowocześniejsze, w technologii rur preizolowanych Maryla Rzeszut
Awarię sieci ciepłowniczej na os. Nowe Tarpno w Grudziądzu usunięto przed świętami. - Awarie usuwamy tak, by nikomu nie dokuczył brak ciepłej wody czy zimne grzejniki - zapewnia Grzegorz Przekaziński, prezes spółki OPEC-System. - Przy okazji wymieniamy zużyte odcinki sieci na nowe.

Uszkodzoną sieć ciepłowniczą na osiedlu Nowe Tarpno naprawiono już przed świętami Bożego Narodzenia. Dlaczego więc przy ul. Stachury 4 wciąż są rozkopy?
- Teraz prowadzona jest profilaktyka. Wykorzystujemy okazję do wymiany zużytych odcinków sieci na nowocześniejsze, w ramach technologii rur preizolowanych - wyjaśnia Grzegorz Przekaziński, prezes spółki OPEC-System. - Awarie w podziemnych sieciach zdarzają się, zwłaszcza w tych starszych, sprzed 30 lat. Przed świętami były też dwie awarie na osiedlu Lotnisko. Usunęliśmy je tak sprawnie jak na Nowym Tarpnie. Mieszkańcy nawet nie odczuli specjalnie uciążliwości chwilowego odcięcia ciepłej wody do kranów czy grzejników. Obecnie mamy awarię sieci starego systemu na ul. Kalinkowej, gdzie musimy ustalić miejsce, w którym wystąpiło uszkodzenie. Namierzamy ten punkt. Nie trwa to tak szybko, jak w nowych technologiach.
Współczesne systemy rur preizolowanych ze specjalnym płaszczem na zewnątrz pozwalają na szybkie zlokalizowanie usterki. - Mało tego, system sam alarmuje o awarii i miejscu jej wystąpienia. Dyżurujący w dyspozytorni mocy ma nad taką siecią pełną kontrolę i od razu wie, co się stało i gdzie - objaśnia Grzegorz Przekaziński. - Chciałoby się cały system sieci mieć już w tej technologii. Na razie ponad 40 proc. jest tak nowoczesne. Podobnie jak w innych miastach.
Dwa bloki, a w nich 54 mieszkania, powstają na Nowym Tarpnie w Grudziądzu [wideo]

Jest nowy projekt na nowoczesną sieć

OPEC-System aplikuje do Narodowego Funduszu o środki unijne na kolejny etap modernizacji sieci, w ramach projektu "Efektywna dystrybucja energii cieplnej i elektrycznej".
- Dofinansowanie tego projektu może sięgnąć 85 proc. z funduszy unijnych. Ostrożnie spodziewamy się, że może otrzymamy chociaż 70 proc. - kalkuluje prezes Przekaziński. - To nie byłoby źle. Moglibyśmy zmodernizować kolejne odcinki sieci. W nowych technologiach mielibyśmy wtedy dużo ponad 50 proc. całej sieci. Prace mogłyby się rozpocząć w 2018 r. Musimy zastępować stare rozwiązania kanałowe nowymi. Takie inwestycje są drogie. Na poprzedni projekt, z puli na lata 2007-13 dostaliśmy 80 proc. dofinansowania unijnego. Ten na lata 2014-2020 jest nieco inny. Ale jego ideą też jest walka ze stratami ciepła.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska