Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Operacja rekonstrukcji twarzy z użyciem płata udowego w szpitalu w Bydgoszczy. To pierwsza taka operacja w tej lecznicy - zdjęcia

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Operację rekonstrukcji ubytku twarzy z wykorzystaniem wolnego płata skórno-mięśniowego w szpitalu Jurasza przeprowadzono 12 marca br. W przygotowanie i przeprowadzenie zabiegu zaangażowanych było blisko 30 osób.
Operację rekonstrukcji ubytku twarzy z wykorzystaniem wolnego płata skórno-mięśniowego w szpitalu Jurasza przeprowadzono 12 marca br. W przygotowanie i przeprowadzenie zabiegu zaangażowanych było blisko 30 osób. Nadesłane
W Klinice Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza w Bydgoszczy przeprowadzono po raz pierwszy zabieg rekonstrukcji ubytku twarzy z wykorzystaniem wolnego płata skórno-mięśniowego. Pacjent czuje się dobrze i w poniedziałek (18 marca) został wypisany do domu.

Operację przeprowadzono we wtorek 12 marca br., ale dopiero teraz szpital poinformował o jej efektach, ponieważ trzeba było poobserwować pacjenta po zabiegu. W tym konkretnym przypadku była to rekonstrukcja z wykorzystaniem wolnego płata udowego, którym zaopatrzono ubytek twarzy - okolicę policzka, bocznej ściany nosa, podniebienia i wargi górnej, powstałego po usunięciu nowotworu złośliwego.

- W tej pierwszej rekonstrukcji towarzyszył nam zespół Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu pod kierownictwem prof. Jacka Banaszewskiego, posiadającego wieloletnie doświadczenie i grupę ponad 500 pacjentów, u których przeprowadził tego typu rekonstrukcje - podkreśla prof. Maciej Wróbel, kierownik Kliniki Otolaryngologii w szpitalu Jurasza.

Pacjent mógł już opuścić szpital. Czeka go teraz rehabilitacja

Jak zaznacza prof. Maciej Wróbel, wsparcie, otwartość oraz nauka poprzez dzieleniem się doświadczeniem pozwoliły tym samym w szpitalu Jurasza rozpocząć program leczenia chirurgicznego z wykorzystaniem płatów wolnych.

- Dzisiaj możemy powiedzieć, że wszystko przebiegło pomyślnie - mówi prof. Maciej Wróbel. - Pacjent zniósł zabieg bardzo dobrze. Przeszczep wgoił się prawidłowo. Oczywiście, nie jest to koniec leczenia. Jednak pacjent, który z dużą niecierpliwością oczekiwał wyjścia do domu, będzie mógł prowadzić dalszą rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych.

Metoda rekonstrukcji z wykorzystaniem płatów wolnych wymaga zgrania zespołów resekcyjnego i rekonstrukcyjnego. W całej procedurze chirurgicznej ważne jest przygotowanie płata skórno-mięśniowego z odpowiednią szypułą naczyniową, dzięki której, po przełożeniu płata w docelowe miejsce, skóra i mięśnie po podłączeniu naczyń krwionośnych uzyskają odpowiednie zaopatrzenie w krew i pozwolą na wgojenie się przeszczepu.

W zabieg rekonstrukcji ubytku twarzy zaangażowanych było kilka zespołów

- Kluczowe momenty zabiegu operacyjnego obejmują przede wszystkim pobranie przeszczepu z zachowaniem struktur naczyniowych oraz zespolenie naczyniowe, czyli odpowiednie połączenie naczyń krwionośnych - w przypadku naszego pacjenta była to tętnica i żyła twarzowa, o średnicy ok. 3 mm - zabezpieczające prawidłowe ukrwienie przeszczepionego płata - mówi prof. Maciej Wróbel.

W zabieg, a konkretnie w jego przygotowanie i przeprowadzenie zaangażowanych było prawie 30 osób: dwa zespoły chirurgiczne, dwa zespoły instrumentariuszy, zespół anestezjologiczny, wsparcie na bloku operacyjnym oraz wsparcie organizacyjne ze strony sekretariatu.

- Dołączyć do tego trzeba opiekę pooperacyjną, która jest szczególnie ważna we wczesnym okresie po wykonaniu zespolenia naczyniowego, a od której zależy monitorowanie prawidłowego ukrwienia przeszczepionych tkanek - mówi prof. Maciej Wróbel. - W nowych projektach i wyzwaniach ważne jest dopracowanie szczegółów, które w miarę rozszerzania i rozbudowywania programu stają się podstawą do tworzenia protokołów - stąd duże zaangażowanie tak wielu osób.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Operacja rekonstrukcji twarzy z użyciem płata udowego w szpitalu w Bydgoszczy. To pierwsza taka operacja w tej lecznicy - zdjęcia - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska