Głównym celem tegorocznej edycji programu „Opieka wytchnieniowa” jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami zależnymi poprzez możliwość uzyskania doraźnej, krótkotrwałej przerwy w sprawowaniu opieki oraz podniesienia swoich umiejętności i wiedzy w zakresie opieki nad tym osobami.
- Projekt dopiero rusza, ale zainteresowanie jest już duże, bo w ubiegłym roku już realizowaliśmy ten pionierski program, a w tym roku znacznie szybciej daliśmy ogłoszenie, że ponownie się do niego przygotowujemy – mówi Aneta Majszak, która – wraz z Marią Sudzińską – jest koordynatorką projektu. - Mamy sporo zgłoszeń, ale wciąż jeszcze można się zgłaszać. Jest duże zainteresowanie projektem, szczególnie teraz - w czasach pandemii, gdzie rzeczywiście osoby mogą trochę wytchnąć - szczególnie matki, które mają dzieci niepełnosprawne w stopniu znacznym.
Program kierowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad: dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności i osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności (oraz orzeczeniami równoważnymi).
- Pierwszeństwo w korzystaniu z usług opieki wytchnieniowej mają członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz członkowie rodzin lub opiekunowie osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności z orzeczeniami równoważnymi, które są całkowicie niesamodzielne (Karta pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny – Skali FIM) – informuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu.
Program realizowany jest w trzech formach:
- świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej,
- świadczenie usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego w ośrodku wsparcia prowadzonym jako zadanie własne samorządu,
- świadczenie usług opieki wytchnieniowej poprzez zapewnienie członkom rodziny lub opiekunom sprawującym bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobami niepełnosprawnymi ze znacznym stopniem niepełnosprawności, możliwości skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa (psychologicznego lub terapeutycznego) oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji, rehabilitacji, dietetyki w miejscu zamieszkania
Udział w projekcie jest bezpłatny. - Kryterium główne to znaczny stopień niepełnosprawności. Nie ma żadnych kryteriów finansowych. Jeśli jest dużo zgłoszeń to właściwie głównym kryterium jest karta FIM, którą wypełnia lekarz czy pielęgniarka – dodaje Aneta Majszak.
Program realizowany będzie do końca bieżącego roku. Obowiązują następujące limity:
- limit 240 godzin dla opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego – może skorzystać z niego 50 osób dorosłych i 10 dzieci
- limit 14 dni dla opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu całodobowego – może skorzystać z niego 10 dorosłych
- limit 25 godzin dla opieki wytchnieniowej świadczonej poprzez możliwość skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa (psychologicznego lub terapeutycznego) oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji/rehabilitacji/ dietetyki – dla 55 osób dorosłych i 15 dzieci.
Pobyt dzienny realizują w Toruniu następujące instytucje: PCK, Polski Komitet Pomocy Społecznej i Fundacja Agencji Służby Społecznej. Fundacja udziela także specjalistycznych porad w ramach projektu. Natomiast nie wiadomo jeszcze, który ośrodek wsparcia z Torunia będzie zajmował się opieką wytchnieniową w ramach pobytu całodobowego, gdyż dopiero dziś (21 września) nastąpi otwarcie ofert w konkursie.
Osoby zainteresowane wsparciem, mogą zgłaszać swoje zapotrzebowanie na usługi opieki wytchnieniowej do MOPR w Toruniu w poszczególnych rejonach:
- Chełmińskie Przedmieście, Mokre Przedmieście, Stare Miasto – 56 658 68 53, [email protected]
- Czerniewice, Podgórz, Rudak, Stawki - 56 654 75 19, [email protected]
- Barbarka, Bielany, Bydgoskie Przedmieście, Starotoruńskie Przedmieście, Wrzosy – 56 654 27 21, [email protected]
- Bielawy, Grębocin Nad Strugą, Grębocin Przy Lesie, Jakubskie Przedmieście, Kaszczorek, Katarzynka, Mokre Przedmieście, Rubinkowo, Na Skarpie – 56 645 79 09, [email protected]
