Marek Browiński, inowrocławianin, w połowie czerwca złożył pismo skierowane do Patryka Kaźmierczaka, ówczesnego przewodniczącego Rady Miejskiej Inowrocławia, o następującej treści:
Czy przypomina Pan sobie sesję Rady Miejskiej w dniu 16 grudnia 2019 roku, podczas której przegłosowano 40% podwyżkę opłat za postój w strefie płatnego parkowania? Wtedy w dyskusji użył Pan sformułowania ta "symboliczna podwyżka”. Nie wiem, czy miał Pan na myśli symboliczną, 40% podwyżkę jako symbol działania ówczesnych władz Inowrocławia, czy symboliczną jako małą. Jednak wypowiedź Radnej Żukowskiej nie pozostawia wątpliwości.
Słowa "natomiast podwyżki opłat za parkowanie są niewielkie i należy je przyjąć”, świadczą o tym, że 40% podwyżkę opłat traktowaliście jako znikomą i nic nieznaczącą w budżecie kierowców. W związku z tym zwracam się do Pana z prośbą o wywołanie uchwały obniżającej diety Radnym Rady Miejskiej Inowrocławia o symboliczne i niewielkie 40%. Myślę, że ta "symboliczna i niewielka obniżka” nie wpłynie znacząco na budżety domowe radnych. Przecież funkcja radnego to zaszczyt i możliwość pracy dla dobra mieszkańców, a nie sposób dorobienia do pensji. Za to znacząco włączy się w poszukiwanie oszczędności w budżecie miasta Inowrocławia. Myślę, że taka uchwała otrzyma poparcie większości radnych, szczególnie tych, którzy popierali tę symboliczną i niewielką podwyżkę opłat za postój w strefie płatnego parkowania w 2019 roku.
Kilka dni temu otrzymał odpowiedź od Tomasza Marcinkowskiego, obecnego przewodniczącego Rady Miejskiej Inowrocławia:
Odpowiadając na Pana pismo z 14 czerwca 2024 r. dotyczące propozycji wywołania uchwały obniżającej diety radnym Rady Miejskiej Inowrocławia, chciałbym podziękować za przesłaną korespondencję oraz troskę i zaangażowanie w sprawy miasta. Cieszy mnie, że mieszkańcy dzielą się swoimi opiniami z miejskimi organami, nawet, jeśli nie zawsze są one zgodne z decyzjami tych organów, wynikającymi często z polityki finansowej samorządu.
Odnosząc się do przywołanych przez Pana wypowiedzi niektórych radnych z 2019 r. o podwyżkach opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania, pragnę wyjaśnić, że ich celem nie było jedynie zwiększenie wpływów do budżetu Miasta. Proszę zwrócić uwagę na szerszy kontekst i korzyści, jakie wynikają z tej decyzji. Wprowadzenie wyższych opłat miało na celu zachęcenie mieszkańców do korzystania z miejskiego transportu publicznego, co przyczynia się do zmniejszenia zatłoczenia ulic i poprawy jakości powietrza, a także zwiększenia rotacji pojazdów na miejscach parkingowych, co z kolei ułatwia parkowanie tym, którzy naprawdę tego potrzebują.
Podwyżka ta była również zgodna z trendami obserwowanymi w innych miastach, gdzie podobne działania przyniosły wymierne korzyści. W dłuższej perspektywie, środki uzyskane z wyższych opłat parkingowych przeznaczane są na poprawę infrastruktury miejskiej, w tym na rozwój ekologicznych środków transportu oraz modernizację przestrzeni publicznych.
Odnośnie Pana propozycji obniżenia diet radnych, pragnę zwrócić uwagę, że pełnienie funkcji radnego wiąże się z dużą odpowiedzialnością i zaangażowaniem czasowym, co skutkuje ograniczeniem możliwości realizacji zajęć zawodowych przez radnych. Diety radnych są jedynie rekompensatą za utracone przez nich z tego tytułu przychody. Dlatego organy państwa wprowadziły taki system kompensowania członkom organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego.
