Opłaty za wodę, ścieki i śmieci w 2021 roku drenują portfele. Niektóre podatki od nieruchomości wzrosną

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Zwykle to nie opłaty za wodę najbardziej obciążają portfele mieszkańców, bo to stawki za odprowadzenie ścieków są wyższe
Zwykle to nie opłaty za wodę najbardziej obciążają portfele mieszkańców, bo to stawki za odprowadzenie ścieków są wyższe Piotr Krzyżanowski
Gdybym mogła wybierać komu płacić rachunki, to w tym roku wolałabym pobierać wodę np. w gm. Świekatowo, ścieki odprowadzać w Grudziądzu, śmieci oddawać w Toruniu. Podatek od nieruchomości chętnie zapłacę w gm. Koneck, a z podatkiem za psa nie ma problemu - w wielu gminach już go nie pobierają.

- Co roku w styczniu słyszymy o różnych podwyżkach stawek za wodę, ścieki, podatków od nieruchomości, ale ostatnio najczęściej mówi się, że za odbiór śmieci będziemy płacić coraz więcej - mówi mieszkanka gm. Koronowo.- Kiedy to się skończy?

Jak obniżyć rachunki za prąd

Śmieci przybywa, samorządom rosną koszty. I to gwałtownie

Akurat w gm. Koronowo do końca stycznia 2021 stawka za odpady komunalne nie zmieni się (20 zł/osobę, nieco taniej, gdy jest kompostownik). Później możliwe są podwyżki za śmieci. O ile? - Tego jeszcze nie wiemy - twierdzi Sławomir Marszelski, wiceburmistrz Koronowa. - Jesteśmy dopiero po przetargu, musimy przeanalizować koszty.

- Dla samorządów koszty związane z gospodarką odpadami są coraz wyższe i ja też - jako mieszkaniec - chciałbym płacić jak najmniej - przyznaje Ryszard Borowski, wójt gminy Koneck (pow. aleksandrowski), który mieszka w gm. Aleksandrów. - Ale jestem też wójtem, któremu zależy na tym, by nie trzeba było dopłacać do śmieci z budżetu gminy. Poza tym jestem przewodniczącym Związku Gmin Ziemi Kujawskiej, który jest właścicielem składowiska odpadów w Służewie i widzę jak szybko się ono zapełnia! A koszty rosną, bo kiedyś można było zarobić chociażby na sprzedaży makulatury, dziś musimy nawet dopłacać odbierającym!
W gm. Koneck opłata za śmieci wynosi 18 zł/os.

A w Toruniu jest jeszcze taniej! Tam w przypadku zabudowy jednorodzinnej za śmieci należy zapłacić 15 zł za osobę (jeśli tam założony zostanie kompostownik na odpady biodegradowalne, wówczas  odliczane są 2 zł od stawki za osobę). W przypadku zabudowy wielorodzinnej stawka wynosi 14 zł za osobę.

To też może Cię zainteresować

Z kolei w gm. Lniano (pow. świecki) stawka bazowa za śmieci to 20 zł za osobę za miesiąc - jeżeli jest kompostownik ulga 1 zł od osoby, tyle samo jest na razie w pobliskiej gm. Świekatowo, ale w tym drugim przypadku od 1 lutego 2021 r. stawka za osobę wzrośnie do 22 zł. - Jednak, ci mieszkańcy, którzy mają kompostowniki, nie odczują podwyżki, bo zamiast 1 złotówki będą mogli sobie odliczyć 3 złote - wyjaśnił Marek Topoliński, wójt Świekatowa. - Chcieliśmy w ten sposób zachęcić mieszkańców do zakładania kompostowników, by obniżyć koszty ponoszone przez samorząd.

A samorządy wciąż starają się zachęcić mieszkańców do selektywnej zbiórki odpadów. I dlatego np. w podbydgoskiej gm. Osielsko zapłacą tylko 19 zł/osobę w przypadku sposobu selektywnego, bez selektywnej zbiórki to aż 67 zł/osobę.

Woda i ścieki - łącznie stanowią spory wydatek

W gminie Osielsko mieszkańcy płacą niewiele za wodę (2,92 zł za metr sześcienny), ale za ścieki znacznie więcej - 9,82 zł. Zatem łącznie to aż 12,74 zł.

To o wiele więcej niż np. w Grudziądzu (2,82 zł - za wodę i 5,28 zł za ścieki, czyli łącznie 8,10 zł/m3), w Świekatowie (2,59 zł - za wodę, 4,84 zł - za ścieki, łącznie - 7,43 zł), w Inowrocławiu (do 29.06.2021 r. stawka za dostarczenie metra sześciennego wody dla gospodarstw domowych wynosi 4,46 zł, a za odbiór metra sześciennego ścieków 5,45 zł - łącznie 9,91 zł) czy w Bydgoszczy (5,15 zł/m3 wody i 5,27 zł/m3 ścieków, czyli 10,42 zł).

- Koszt odprowadzania ścieków w naszej gminie zależy od stawek w Bydgoszczy - wyjaśnia Wojciech Sypniewski, wójt gminy Osielsko. - Musimy płacić tyle , ile bydgoszczanie, a do tego ponosić koszty związane z przesyłem. Mam nadzieję, że gdy wspólnie z sąsiednią gminą wybudujemy własną oczyszczalnię ścieków, to te stawki spadną. No, ale to nastąpi za kilka lat.

To też może Cię zainteresować

A do niektórych rachunków należy doliczyć opłatę abonamentową. Np. w gm. Koronowo abonament za wodę wynosi 6,97 zł (brutto) miesięcznie, za ścieki - 5,51 zł, w Lnianie pobierają abonament za wodę - 2,18 zł/miesiąc.

Za metr kwadratowy mieszkania podobne stawki

W 2021 roku, w gminie Obrowo (pow. toruński) podatek od nieruchomości (za metr kwadratowy w budynku mieszkalnym) wynosi 0,72 zł, w roku 2020 było to 0,70 zł za m2. W gminie Lniano ta stawka wynosi 0,78 zł/m2, w gm. Koneck - 0,42 zł, w gm. Mrocza - 0,81 zł/m2 powierzchni użytkowej (stawka nie zmieniła się od poprzedniego roku), we Włocławku to 0,77 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (wcześniej było to 0,75 zł), w Grudziądzu - 0,77 zł od 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej (stawka nie zmieniła się od ubr.).

Za posiadanie psa, byleby właściciel się go nie wyparł

Opłata za posiadanie psa w gm. Osielsko wynosi 47 zł rocznie, w gm. Mrocza - 30 zł, we Włocławku - 50 zł (w latach ubiegłych było to 40 zł), w Inowrocławiu - 66 zł.

Jednak w związku z tym, że rada gminy może, ale nie musi wprowadzać tej opłaty na swoim terenie, w niewielu samorządach ona obowiązuje.

- W naszej gminie też był kiedyś tzw. podatek za posiadanie psa, ale płaciła go głównie jedna osoba w gminie Koneck, czyli miejscowy lekarz - mówi Ryszard Borowski. - Nasza gmina ma charakter typowo rolniczy i gospodarze nie płacili za posiadanie dwóch psów, powinni dopiero za trzeciego. Gdy nasi przedstawiciele chcieli to sprawdzić, to niejednokrotnie okazywało się, że po podwórku biega „pies sąsiada”, albo „przybłęda”. Nie zamierzaliśmy dalej utrzymywać tej fikcji, więc opłata za psa została zniesiona.

Wójt dodaje, że gdy wejdzie obowiązek czipowania psów, będzie łatwiej udowodnić do kogo należy zwierzę: - I wtedy można wrócić do opłat za psy.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie