https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Opodatkowanie rolnictwa po nowemu ma zwiększyć jego efektywność

Oprac. AGW
AGW
Znane są już wyniki raportu "Uwarunkowania i konsekwencje opodatkowania rolnictwa w Polsce". Jego autorzy są zdania, że obecna forma podatku rolnego nie przystaje do rzeczywistości. Proponują opodatkowanie rolnictwa na zasadach zbliżonych do tych stosowanych w odniesieniu do działalności gospodarczej.

- Celem reformy opodatkowania rolnictwa powinno być zwiększenie jego efektywności - uważa Marek Zagórski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. - Można to osiągnąć poprzez zachęcenie mieszkańców wsi do rozwijania swojej działalności oraz większej przedsiębiorczości. Obowiązujące przepisy skłaniają rolników do pozostawania biernymi właśnie ze względu na obawę przed utratą przywilejów podatkowych - tłumaczy.

Autorzy dokumentu zakładają, że dzięki lepiej prosperującym przedsiębiorstwom rolnym, dochody rolników będą rosły, a to z kolei spowoduje zwiększenie wpływów do budżetu. - To oznacza, że reforma nie musi wiązać się z dodatkowym obciążeniem finansowym dla rolników - dodaje Zagórski.

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

W raporcie znajdują się sugerowane nowe rozwiązania w kwestii podatków. - Jednym z najlepszych rozwiązań byłoby zastąpienie obecnego podatku rolnego podatkiem od ziemi - ze stawką na przykład 50% obecnej stawki podatku rolnego, a także opodatkowanie dochodów gospodarstwa rolnego na zasadach analogicznych do opodatkowania działalności gospodarczej, czyli PIT (skala lub liniowy) - podaje Marek Zagórski. Zaznacza przy tym, że ujednolicanie systemu powinno jednak odbywać się w obie strony. Co to oznacza? Reformując podatek rolny "należy znacząco obniżyć poziom obciążeń (z tytułu podatku i składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą".

Pełna treść raportu "Uwarunkowania i konsekwencje opodatkowania rolnictwa w Polsce" jest do pobrania z lewej strony

Forum Rolnicze Gazety Pomorskiej - specjalistyczne wykłady, informacje merytoryczne oraz dyskusje panelowe.

Raport rozpoczyna się od omówienia uwarunkować strukturalnych i ekonomicznych dla wprowadzenia podatku dochodowego w rolnictwie, dalej przedstawiają obecny system, obciążenia podatkowe, konsekwencje obecnego systemu i warianty opodatkowania. Przedstawiają symulację zmian obciążeń podatkowych w różnych wariantach i ich ekonomiczne konsekwencje. W raporcie znalazło się też miejsce na kwestie dyskusyjne, rekomendacje i podsumowanie.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska