Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OPP będzie łatwiej o 1 procent. Przybędzie ich?

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
pixabay.com
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Efekt? Walczących o 1 procent może być więcej.

Aby znaleźć się na liście organizacji pożytku publicznego (OPP) uprawnionych do otrzymywania 1 procentu z podatku, trzeba obecnie złożyć na czas sprawozdanie merytoryczne z działalności oraz roczne sprawozdanie finansowe z roku, za który składane jest zeznanie podatkowe. OPP muszą złożyć sprawozdania do 15 lipca (a te, które mają rok obrotowy inny niż kalendarzowy - do 30 listopada).

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta nowelizacją ustawy w wykazie będzie mogła znaleźć się też organizacja, która nie złożyła sprawozdania w terminie, gdy udowodni, że nastąpiło to nie z jej winy albo z przyczyn od niej niezależnych.

Co na to nasze organizacje
- To bardzo dobra zmiana - uważa Anna Lampka, wiceprezes Fundacji Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu. - Czasami z powodu awarii internetu może organizacja spóźnić się ze złożeniem sprawozdania o dzień. 1 procent bardzo dużo nam pomaga. Jego brak byłby sporą stratą.

- Zgodnie z podpisaną przez prezydenta nowelizacją ustawy będzie na pewno łatwiej organizacjom, które zmieniły rok obrotowy na inny niż kalendarzowy - zauważa Katarzyna Gucajtis, rzeczniczka prasowa Fundacji „Światło” z Torunia. - Nowelizacja rozszerza również katalog źródeł przychodów Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego, co wzmocni potencjał organizacji pozarządowych.

- Czy dla nas jako organizacji posiadającej status OPP to dobre zmiany? Patrząc globalnie chyba tak, dlatego, że usprawni się wiele procedur - uważa pani Katarzyna. - Plusem jest fakt, że wiele organizacji, które z różnych niezależnych przyczyn nie mogły w terminie zamieścić sprawozdania, będą mogły znaleźć się wykazie OPP i zbierać 1 procent, który dla wielu NGO (angielski skrót oznaczający organizację pozarządową- przypis redakcja) jest jedyną szansą na działania.

- Są też minusy, ponieważ zwiększa to konkurencyjność NGO-sów, którym można podarować 1 procent - dodaje rzeczniczka „Światła”. - Na to jednak nie mamy wpływu, wybór należy do podatnika.

Ustawa wejdzie w życie po 7 dniach od dnia ogłoszenia.

Dlaczego warto walczyć
Przypomnijmy, 1 procent podatku można przekazać organizacji pożytku publicznego, która jest w wykazie przygotowywanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W tym roku na taką pomoc czeka 321 organizacji w województwie kujawsko-pomorskim, a w Polsce - 8 519.

Aby zostać uznanym za OPP trzeba spełniać pewne wymagania. Gdy jednak ma się już taki status, można liczyć na przywileje*. Oto one:

- użytkowanie nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego na preferencyjnych warunkach,

- prawo do otrzymywania 1-proc. podatku dochodowego od osób fizycznych,

- zwolnienie od: podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od nieruchomości, opłat od czynności cywilnoprawnych (np. umów), opłat skarbowych i sądowych w odniesieniu do prowadzonej działalności pożytku publicznego,

- możliwość zwolnienia z podatku VAT,

- możliwość nieodpłatnego informowania o prowadzonej działalności poprzez jednostki publicznej radiofonii i telewizji,

- korzystanie z pracy poborowych skierowanych do odbycia służby zastępczej.

* Źródło: Departament Ekonomii Społecznej i Pożytku Publicznego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska