Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Optometrysta zadba o komfort widzenia

ROZMAWIAŁA (KM)
- Soczewki muszą być dobrane indywidualnie - mówi optometrysta.
- Soczewki muszą być dobrane indywidualnie - mówi optometrysta. Fot. Lech Kamiński
Rozmowa z optometrystą Adrianem Machtelem z firmy Machtel Optyka i Optometria w Toruniu.

- Czym różni się optometrysta od okulisty?
- Optometrysta powinien być specjalistą "pierwszego kontaktu" dla osób skarżących się na kłopoty z widzeniem. Dobiera i przepisuje korekcję za pomocą okularów, soczewek kontaktowych i innych pomocy wzrokowych. W przypadku spostrzeżenia zmian patologicznych lub chorobowych, optometrysta ma obowiązek skierowania pacjenta do lekarza okulisty.

- Jak często należy robić badanie wzroku?
- Badanie wzroku powinno się przeprowadzać co najmniej raz na dwa lata, a po czterdziestym roku życia raz do roku oraz za każdym razem, gdy stwierdza się trwałe pogorszenie ostrości wzroku. Każdy powinien pamiętać o regularnych wizytach u okulisty - część chorób oczu rozwija się bowiem bezobjawowo przez długi czas, więc kontrolowanie stanu dna oka i ciśnienia wewnątrzgałkowego jest obowiązkowe.

- Jakie są rodzaje soczewek do okularów i które komu Pan poleca?
- Rodzajów soczewek jest całe mnóstwo, różnią się rodzajem materiału, z którego są wykonane, nakładanych powłok itd. Z podstawowych warto wyróżnić soczewki progresywne, które są najlepszym rozwiązaniem dla osób używających osobnych par okularów do noszenia na stałe i czytania. Z soczewek do noszenia ciekawym rozwiązaniem są soczewki z materiału Trivex odpornego na uderzenia i stłuczenie, co jest idealnym wyborem dla osób o aktywnym stylu życia, a także dla dzieci.

- Na co zwrócić uwagę, dobierając szkła do pracy przed komputerem?
- Praca przed komputerem, nawet osoby bez wady wzroku, naraża na objawy takie jak: uczucie suchości, pieczenie, łzawienie, zaczerwienienie spojówek, a w miarę ich nasilania zamazywanie obrazu, trudności w koncentracji, a także wzmożona pobudliwość nerwowa. Okulary do pracy z komputerem muszą być dobierane indywidualnie. Podstawowym rozwiązaniem są soczewki z antyrefleksem - powłoką uszlachetniającą. Likwiduje ona powstające na soczewkach odblaski, odbicia, fałszywe obrazy, których nie musi likwidować nasz umysł. Zwiększa to kontrast widzenia i poprawia komfort użytkowania zmniejszając zmęczenie. Poza tym soczewki nie dopuszczają do oka szkodliwych promieni UV, odpowiedzialnych za szybsze powstawanie zmian zwyrodnieniowych oka. Pamiętajmy, że oczy nie lubią długotrwałego wpatrywania się w jeden punkt, więc zalecam częste krótkie przerwy na oderwanie wzroku od ekranu i wzmożone mruganie.

- W jaki sposób czyścić okulary?
- Najlepiej czyścić je codziennie. Szczegółowa instrukcja przeważnie jest załączana do każdej pary okularów, ale jest też dostępna na naszej stronie internetowej - machteloptyka.pl. Najważniejsza zasada - nie wycieramy soczewek na sucho, gdyż to najbardziej je niszczy. W ostateczności wystarczy przed przetarciem chuchnąć na obie powierzchnie i zaopatrzyć się w ściereczkę z mikrowłókna, która najlepiej poradzi sobie z utrzymaniem soczewek w czystości.

- W sklepach, bez rady specjalisty, można kupić "okulary do czytania". Co Pan o tym sądzi?
- Jest to duże ryzyko. Produkty te nie są wykonane z odpowiednich materiałów, nie są też dobrane do indywidualnej wady wzroku. Ich długotrwałe stosowanie może prowadzić do zaburzenia w ocenie wielkości i odległości przedmiotu, potęgowania łzawienia i pieczenia oczu, trwałego osłabienia wzroku, a nawet wyłączenia jednego oka z pracy. Zdecydowanie odradzam.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska