Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Order Dwóch Serc dla szpitala w Inowrocławiu

(dan)
Z programu korzystały również panie Joanna Lewandowska i Ewelina Walczak. Na zdjęciu cennych porad udziela im Renata Sobiechowska, oddziałowa na oddziale noworodkowym
Z programu korzystały również panie Joanna Lewandowska i Ewelina Walczak. Na zdjęciu cennych porad udziela im Renata Sobiechowska, oddziałowa na oddziale noworodkowym Dariusz Nawrocki
Inowrocławski szpita został uznana za najlepszy w Polsce w realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Poporodowej "Szkoła Matek i Ojców Razem Łatwiej".

Order Dwóch Serc 2012 dla Szpitala im. dr Błażka w Inowrocławiu został przyznany za działalność edukacyjną przeznaczoną dla rodziców nowo narodzonych dzieci, która realizowana jest na Oddziale Noworodkowym i Położniczym.

Nagrodę podczas Międzynarodowego Kongresu w Rynie odebrała Ewa Nowowiejska, zastępca pielęgniarki oddziałowej Oddziału Noworodkowego, która jest koordynatorem tego programu w inowrocławskim szpitalu.

Przeczytaj także: Dyrektor inowrocławskiego szpitala nie dostał odprawy
- Program ten realizowany jest przez pielęgniarki i położne od pięciu lat, a działalność ta jest kontynuacją i uzupełnieniem programu tutejszej Szkoły Rodzenia - informuje Zenon Lewicki, Naczelny Lekarz Szpitala. Tłumaczy, że realizacja tego programu odbywa się na oddziałach szpitalnych, tuż po narodzeniu dziecka i obejmuje opieką nie tylko matki, ale również ojców lub innych członków rodziny.

- Chodzi nam o to, by nauczyć rodziców, jak postępować z dzieckiem, które dopiero co przyszło na świat - tłumaczy Renata Sobiechowska, pielęgniarka oddziałowa oddziału noworodkowego w szpitalu. Okazuje się, że zarówno matki, jak i ojcowie mają bardzo dużo pytań dotyczących między innymi pielęgnacji i karmienia. - Właśnie przed chwilą byłam na sali i pokazywałam paniom, jak ułożyć dziecko, żeby było bezpieczne, a także przekazałam im kilka uwag dotyczących karmienia piersią - dodaje Renata Sobiechowska.

Pielęgniarki i położne mówią o szczepieniach ochronnych, o tym jak postępować z pępkiem u noworodka, jak maleństwo przewinąć lub je wykąpać. Tatusiowie, jeśli mają taką wolę, również mogą uczestniczyć w tych szkoleniach. - Tata może kąpać dziecko, przewijać, kangurować. Może to robić nawet lepiej od kobiety. Dobrze, gdy w tym uczestniczy - przekonuje oddziałowa.

Rodzicom na pewno byłoby dużo łatwiej, gdyby przed porodem uczestniczyli w Szkole Rodzenia. Okazuje się, że decyduje się na to zaledwie co 10 para.

- Zajęcia te przygotowują nie tylko do rodzenia, ale również do opieki nad dzieckiem tuż po porodzie. Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa. Odpłatność jest niewielka, a bogactwo wiedzy bardzo obfite - przekonuje Renata Sobiechowska.

Szczegółowych informacji o Szkole Rodzenia pod nr tel. 52 35 45 412 udziela instruktorka szkoły, położna Beata Gezela.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska