Gąsawa. Jubileusz Gąsawskiej Orkiestry Dętej "Pałuki"
Reaktywacja po latach
Orkiestra to tradycja w Gąsawie. Istniała od lat powojennych. Dlatego nie dziwi nikogo fakt, że w latach dziewięćdziesiątych władze gminy postanowiły przywrócić działalność muzyczną w gminie. Wtedy orkiestra gąsawska miała być połączona z janowiecką, co się nie udało. Dopiero w 2003 roku wójt Zdzisław Kuczma przeznaczył w budżecie gminy 20 tys. zł na zakup instrumentów. Część z nich udało się zdobyć od zlikwidowanej orkiestry górniczej w Wałbrzychu, część od jednej z prywatnych firm w Poznaniu. Rok później pierwsi muzycy otrzymali swoje instrumenty. Pierwszy występ Gąsawskiej Orkiestry Dętej "Pałuki" miał miejsce w 2004 roku.
- Pierwszy występ, na którym zabrzmiały kolędy miał miejsce podczas II Powiatowej Olimpiady Osób Niepełnosprawnych w tutejszej hali sportowej, a zaryzykowała i poprosiła orkiestrę do występu kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej pani Barbara Michalczak - powiedział Jacek Superczyński, prezes stowarzyszenia Gąsawska Orkiestra Dęta "Pałuki".
Przez te wszystkie lata gąsawscy muzycy swoimi występami uświetnili wiele uroczystości, nie tylko gminnych, ale i powiatowych. Coraz częściej są zapraszani do np. do Gniezna.
Z tej orkiestry możemy się cieszyć
Jubileuszowy koncert, który zorganizowano w minioną niedzielę zgromadził mnóstwo słuchaczy. Wszystkie trybuny na hali sportowej zapełniły się fanami orkiestry, nie tylko z Gąsawy.
Na scenie wystąpili wszyscy aktualni muzycy. W niektórych utworach towarzyszyła im jako wokalistka Bianka Urbanowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Laskach Wielkich. Najbardziej znane kolędy zagrały osoby debiutujące w orkiestrze, a także niektórzy instrumentaliści.
- Tego zespołu pewnie by nie było gdyby nie poświęcali swojego czasu pan dyrektor Jacek Superczyński, pan Piotr Barczak i pan Jacek Jackowski. Oczywiście bardzo istotny jest w tym sukcesie także wysiłek i zaangażowanie młodych muzyków - stwierdził wójt Błażej Łabędzki.
Były wójt Zdzisław Kuczma, który był inicjatorem powstania orkiestry przypomniał, że początki były trudne.
- Dziś możemy cieszyć się z tego, że mamy taką orkiestrę, która tak pięknie gra. Gratuluję jubileuszu i mam nadzieję, że spotkamy się na kolejnych - powiedział Zdzisław Kuczma.
Dyrygent Jacek Jackowski podziękował za to, że orkiestra powstała i zachęcał, żeby rodzice przyprowadzali młodych kandydatów na muzyków.
- Każdy muzyk jest nam potrzebny. Niech to wspólne dobro w Gąsawie nam rozkwita ku naszej wspólnej uciesze - powiedział Jacek Jackowski.
Życzenia orkiestrze złożyli samorządowcy, strażacy i mieszkańcy Pałuk. Na koniec rozdano urodzinowy tort.