Jak co roku, uroczystości rozpoczęły się na trakcie wiodącym wzdłuż rzeki Gąsawki. To tam, w istniejącej od 2022 roku Alei Powstańców Wielkopolskich odsłonięto kolejne kamienie upamiętniające bohaterów zrywu z 1919 roku: Józefa Kwiatkowskiego z gminy Gąsawa oraz Józefa Majewskiego z gminy Rogowo. Wartę przy odsłanianych kamieniach pełnili potomkowie Powstańców Wielkopolskich zrzeszeni w grupie rekonstrukcyjnej.
- Dwa kolejne kamienie są poświęcone bardzo młodym Powstańcom Wielkopolskim, którzy oddali to, co najważniejsze, czyli swoje życie w czasie zdobywania Żnina. To Józef Kwiatkowski, młody powstaniec, który walczył na terenie naszego miasta. Ciężko ranny został przewieziony do szpitala w Gąsawie, tam kilka dni w stanie ciężkim leżał. Gdy Żnin został oswobodzony, jego koledzy udali się do Gąsawy, żeby go odwiedzić. Wówczas opiekująca się nim pielęgniarka poprosiła ich, żeby powiedzieli mu aby otworzył dłoń, bo coś tam trzymał. Oni spełnili to życzenie, okazał się że w dłoni trzymał orzełka. Oddał. Kiedy wychodzili okazało się, że umarł. Podobna historia jest Feliksa Majewskiego, który walczył na terenie tartaku w Żninie. Tam został śmiertelnie ranny. Przy nim znaleziono figurkę Matki Bożej, którą otrzymał od żony, wierzącej, że powróci do domu. Takie są krótkie historie tych dwóch powstańców - powiedział Jacek Pietraszko, prezes żnińskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.
Kamienie odsłonili burmistrz Gąsawy Jacek Superczyński oraz wójt Rogowa Tomasz Michalczak. Modlitwę za Powstańców poprowadził ks. Tadeusz Nowak, proboszcz parafii św. Floriana w Żninie. To właśnie w żnińskiej farze odbyła się kilka minut później msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich.
Po mszy w towarzystwie kompanii reprezentacyjnej oraz orkiestry Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, uczestnicy wydarzenia udali się na teren przy Szkole Podstawowej nr 1 w Żninie. Jak co roku, tę część rozpoczęli salwą honorową z armaty panowie z Bractwa Kurkowego w Piechcinie.
Starosta Zbigniew Jaszczuk przypomniał o tym jak Żnin został wyzwolony 11 stycznia 1919 roku.
- Pamiętajmy o żołnierzach zrywu z lat 1918 - 1919. Szanujmy ich odwagę i męstwo - powiedział starosta Zbigniew Jaszczuk.
- Szanowni państwo, bądźcie dumni ze swoich przodków, którzy tutaj walczyli o wolność z jakże wielką dumą i poczuciem spełnienia. Możecie dziś żyć w wolnej Polsce, kiedy wiecie, że nie tylko wielkim armiom, aliansom politycznym zawieranym podczas pierwszej wojny światowej odzyskaliśmy jako Polska po 123 latach niewoli, ale także dzięki temu zrywowi waszych przodków wolność zawitała do Żnina i na Pałuki. To wielkie poczucie dumy i wielka satysfakcja, wszystkich, którzy obecnie mieszkają w Polsce - powiedział Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
- Powstanie Wielkopolskie, w moim głębokim przekonaniu, jest nie tylko faktem historycznym. Ale ono cały czas jest aktualne. Ponieważ mówi nam o tym, że także nasze życie potrzebuje wzorców takich jakie dali nam Powstańcy Wielkopolscy. To byli ludzie niezwykłej odwagi, ludzie którzy w sercu przez dziesięciolecia pielęgnowali swoją miłość do Ojczyzny i to byli żołnierze, którzy tę wolność wywalczyli. Odnieśli zwycięstwo i stali się bardzo ważnym elementem budowania niepodległego bytu naszej ukochanej Ojczyzny po ponad sto latach niewoli zaborców. I dlatego tak ważne jest, żebyśmy co roku spotykali się na takich uroczystościach. Nie tylko aby przypominać fakt historyczny, ale także aby budować dumę z tego, że jesteśmy Polakami, że żyjemy w niepodległej Ojczyźnie i że mamy piękną historię - powiedział dr Marek Szymaniak, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.
Odczytano Apel Pamięci, a po nim żołnierze z 2. Batalionu Logistycznego Ziemi Żnińskiej oddali salwę honorową. Uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty przy obelisku upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich.
Dalsza część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Żninie, gdzie uczniowie pokazali montaż słowno - muzyczny. Osoby zaangażowane w organizacje tegorocznych obchodów 106. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Żninie otrzymały medali św. Floriana z rąk Łukasza Kwiatkowskiego, burmistrza Żnina oraz Piotra Całbeckiego, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.
To nie koniec wydarzeń związanych z upamiętnieniem zrywu z lat 1918-1919 w Żninie. W sobotę (11.01.2025) będzie inscenizacja historyczna na żnińskim rynku, a w niedzielę (12.01.2025) Żniński Bieg Powstańczy. Więcej w linku poniżej.
