https://pomorska.pl
reklama

ORLEN integruje segment poszukiwań i wydobycia

Materiał informacyjny ORLEN S.A.
Archiwum ORLEN S.A.
Archiwum ORLEN S.A.
Wydobycie gazu ziemnego przez Grupę ORLEN odgrywa istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski. W roku 2023 wyniosło ono ok. 7,1 mld m3 zarówno ze źródeł krajowych jak i zagranicznych, czyli odpowiadało za ponad 40% zużycia błękitnego paliwa w Polsce.

Grupa ORLEN najwięcej gazu wyprodukowała w 2023 r. ze złóż krajowych - ok. 3,4 mld m3 zaspokajając ok. 20% zapotrzebowania na ten surowiec. Co szczególnie istotne krajowe wydobycie daje najpewniejszy dostęp do błękitnego paliwa i tym samym zmniejsza zależność od importu gazu. Jednak nie tylko ono stanowi o sile segmentu poszukiwań i wydobycia w Grupie ORLEN. Na Norweskim Szelfie Kontynentalnym eksploatację węglowodorów prowadzi spółka zależna - ORLEN Upstream Polska. W 2023 roku wydobycie w tym regionie wyniosło około 3,1 mld m3, ale już w roku bieżącym planowany jest jego wzrost aż o 50 % do ok. 4,5 mld m3.

Warto wspomnieć, że gaz wydobywany ze złóż w Norwegii dostarczany jest do Polski poprzez gazociąg Baltic Pipe.

Skalę działalności segmentu upstream Grupy ORLEN i jej globalny charakter najlepiej obrazują liczby. Grupa jest obecna na 5 kontynentach, prowadzi eksploatację węglowodorów w 5 krajach, a w 8 posiada zasoby, działa w oparciu o 360 koncesji, eksploatuje 239 złóż i 2377 odwiertów. Udokumentowane zasoby ropy i gazu Grupy ORLEN wyniosły na koniec ubiegłego roku 1,3 mld boe, z czego aż 75% stanowił gaz ziemny. Dodatkowo bezpieczeństwo dostaw gazu, zapewniane przez obszar upstream, wzmacnia realizowana przez ORLEN inwestycja w rozbudowę największego magazynu gazu w Polsce – PMG Wierzchowice. Dzięki inwestycji łączne krajowe zdolności magazynowania gazu wzrosną w ciągu dwóch najbliższych lat aż o 1/4 do ponad 4 mld m3. 

Konsolidacja krajowych aktywów upstream

W wyniku połączenia ORLEN z PGNiG oraz Lotos w 2022 roku, w Grupie ORLEN znalazły się krajowe aktywa poszukiwawczo-wydobywcze umiejscowione w kilku podmiotach. Aby zwiększyć efektywność zarządzania tym ogromnym potencjałem, koncern podjął decyzję o ich konsolidacji w jednej spółce - ORLEN Upstream Polska. Finalizowany obecnie proces obejmuje następujące podmioty: Orlen Upstream Polska, ORLEN Petrobaltic i LOTOS Upstream oraz Zespół Oddziałów PGNiG ORLEN S.A.  wraz z podziemnymi magazynami gazu. Integracja aktywów poszukiwawczo-wydobywczych będzie się opierać w największym stopniu na zasobach byłego PGNiG, które zarówno w zakresie rzeczowym, jak i też kompetencyjnym będą głównym i zasadniczym elementem spółki ORLEN Upstream Polska. Wkład pozostałych spółek wzmocni posiadane kompetencje i wzbogaci doświadczenia, co w efekcie przyczyni się do jeszcze efektywniejszej realizacji procesów oraz usprawni proces zarządzania tym dużym obszarem. Stworzenie jednego, silnego podmiotu w segmencie upstream Grupy ORLEN, umożliwi maksymalizację efektywności ekonomicznej i operacyjnej posiadanych krajowych zasobów wydobywczych. Ich integracja poprawi efektywność wydobycia gazu w Polsce, co stanowi cel nadrzędny. Zapewnienie stabilnego krajowego wydobycia gazu w długoletniej perspektywie znacząco wzmocni bezpieczeństwo dostaw tego surowca do odbiorców, będąc jednym z jego najpewniejszych filarów. Ponadto w wyniku reorganizacji segmentu poszukiwań i wydobycia w ramach Orlen S.A. powstaje centrum kompetencyjne ds. upstream. Będzie ono odpowiedzialne za rozwój i koordynację działań oraz standaryzację i synergie procesów w całym łańcuchu wartości w tym segmencie, a także poza nim (np. CCS czy magazynowanie wodoru). Prowadzony nadzór obejmie wszystkie aktywa poszukiwawczo-wydobywcze obszaru upstream Grupy ORLEN, zarówno krajowe jak i zagraniczne, a także potencjał  spółek stricte serwisowych, czyli usługowych dla upstream, takich jak: Geofizyka, Exalo Drilling oraz ORLEN Technologie. 

Tradycja i nowoczesność

Segment poszukiwań i wydobycia Grupy ORLEN wyrasta z bogatego dziedzictwa tradycji górników, gazowników i naftowców. Etos górniczy, przekazywany od pokoleń, nie tylko się nie zestarzał, ale dzisiaj wydaje się być jedną z poszukiwanych kompetencji przyszłości. Potwierdzeniem tej tezy są wyniki segmentu upstream, które wnoszą znaczący wkład w dochody całego koncernu. Kolejnym dowodem jest fakt, że budowany przez lata w Polsce efektywny system ośrodków kopalń utrzymuje wydobycie gazu na relatywnie wysokim i stabilnym poziomie, co zresztą jest głównym celem również w latach kolejnych. Know-how pracowników segmentu poszukiwań i wydobycia Grupy ORLEN, którzy eksploatują obecnie w kraju przeszło dwa tysiące otworów, jest imponujące. Wiedza zdobyta przy odkryciach największych krajowych złóż ropy i gazu oraz kilkadziesiąt lat zgromadzonych doświadczeń sprawiają, że upstream w Grupie ORLEN ma dobrze zidentyfikowane struktury geologiczne znacznej części kraju, związane przede wszystkim z zasobami węglowodorów, ale także innych surowców. W oparciu o narzędzia geofizyczne 2D rozpoznane zostały profile sejsmiczne o dł. ok. 180 000 kmb, czyli blisko 4,5 długości równika. Z kolei realizowane od 1993 roku prace polowe 3D umożliwiły rozpoznanie geofizyczne o powierzchni 23 550 km2. Czerpiąc z bogatego doświadczenia, a jednocześnie korzystając z najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w branży, segment poszukiwań i wydobycia Grupy ORLEN łączy tradycję z nowoczesnością.

Archiwum ORLEN S.A.
Archiwum ORLEN S.A.

Dodatkowy gaz z krajowych złóż

ORLEN nie tylko poszukuje nowych złóż, ale optymalizuje także procesy poszukiwawczo-wydobywcze, dzięki którym zwiększa wydobycie ze złóż eksploatowanych już od wielu lat. Jednym z przykładów takich działań jest budowa tłoczni gazu ziemnego w Kopalni Kościan-Brońsko w województwie wielkopolskim, która została zakończona na przełomie listopada i grudnia 2024 r. Inwestycja pozwoli zwiększyć ogólne wydobycie gazu ziemnego z już eksploatowanych złóż o dodatkowe około 10 mld m sześc. i wydłuży okres eksploatacji kopalni o kilkanaście lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Zwiększając efektywność segmentu upstream Grupa ORLEN, odpowiada na wyzwania przyszłości, zarówno te dotyczące bezpieczeństwa energetycznego, jak i również najważniejszego wyzwania naszych czasów – konieczności przeprowadzenia transformacji energetycznej i możliwości jej sfinansowania. Rozwijając obszar poszukiwań i wydobycia ORLEN nieustannie szuka nowych rozwiązań związanych nie tylko z wydobyciem węglowodorów. Jednym z przykładów takich działań jest przystąpienie, w październiku tego roku, do Polskiej Inicjatywy na Rzecz Naturalnego Wodoru, w której partnerami spółki są wybitne polskie ośrodki naukowe, prowadzące badania związane z wodorem, w tym także w zakresie jego poszukiwań: Akademia Górniczo Hutnicza, Państwowy Instytut Geologiczny - PIB oraz Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN. Inicjatywa wpisuje się w politykę ORLEN w zakresie współpracy ze środowiskami naukowym, którą koncern realizuje od wielu lat, a której wyniki wdraża w praktyce biznesowej.

Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska