Ósemka na podium w Monachium

(kf)
Męska ósemka, prawie w komplecie złożona z wioślarzy dwóch klubów bydgoskich, była jedyną polską osadą, która stanęła na podium w regatach inauguracyjnych Pucharu Świata w Monachium.

Do stolicy Bawarii udało się ponad 50 polskich wioślarzy, którzy wystartowali w 18 konkurencjach. Do finału A zakwalifikowało się 5, z czego 2 "z urzędu" ze względu na liczbę zgłoszonych osad.
Będą zmiany w ósemce?
Bezsprzecznie najlepiej zaprezentowała się przemeblowana męska ósemka. Podopieczni Wojciecha Jankowskiego: Michał Szpakowski, Krystian Aranowski, Piotr Juszczak (wszyscy Zawisza), Mikołaj Burda, Piotr Hojka, Dariusz Radosz (wszyscy LOTTO Bydgostia WSG Bank Pocztowy), Rafał Hejmej (Zawisza), Marcin Brzeziński (WTW Warszawa), sternik Daniel Trojanowski (Zawisza) zajęli 3. miejsce, mijając celownik za mistrzami i wicemistrzami świata Niemcami i Brytyjczykami, a nieznacznie wyprzedzając Holendrów, Francuzów i Chińczyków. Czyżby szkoleniowiec znalazł optymalne zestawienie osady, a tym samym miejsce stracili Gutorski i Godek, którzy wraz z Kubiakiem i Kędzierskim w Monachium w czwórce bez sternika wygrali finał C (13.)?

Trzecia z osad wioseł długich, dwójka bez sternika (Mattik, wychowanek Wisły Grudziądz, Schodowski, wychowanek AZS Toruń) triumfowała w finale B (7.). Podobnie uczynił młody Jankowski w skiffie wagi lekkiej.

Spokojni mistrzowie
Tuż za podium uplasowała się czwórka podwójna kobiet (Kobus, Michalska, Gramatyka, Madaj), zaś 5. miejsce zajęła czwórka mistrzów olimpijskich (Wasielewski, Kolbowicz, Je-iński, Korol) i skifistka wagi lekkiej Renc. Na 6., ostatnim miejscu, do mety dopłynęła żeńska ósemka z Martą Liniewską, Kinga Kantorską, Katarzyną Wołną (wszystkie WTW Włocławek), Eweliną Sławińską i st. Pauliną Górską (obie Bydgostia).

Wicemistrzowie olimpijscy w czwórce bez sternika wagi lekkiej Łukasz Pawłowski (AZS UMK), Łukasz Siemion, Miłosz Bernatajtys (obaj Bydgostia), Rańda, sezon rozpoczęli tradycyjnie, czyli zajęli odległe 6. miejsce w finale B (12.). Nadal nie ma następców dwójki Sycz - Kucharski. Stańczuk - Leśniak, który wygrali regaty w Essen, w Monachium zajęli 26. lokatę!

Od zwycięstwa w finale C zaczęła sezon dwójka podwójna Michał Słoma (AZS T.), Chabel.

W rywalizacji niepełnosprawnych najlepiej zaprezentował się skiffista Studziżba - 3. w finale B (9), a czwórka mieszana ze st.: Barbara Grocholska-Borkowska, Tomasz Kwiatkowski (oboje Bydgostia), Błażejczyk, Hantzschel (zastępująca leczącą kontuzję Annę Rudnicką), st. Mateusz Balcerzak (BTW) uplasowała się na 10. pozycji.