Zadaniem uczestników konkursu było opracowanie strony internetowej, która będzie częścią encyklopedii wsi polskiej. - Zainteresowaliśmy się tym projektem i postanowiliśmy opracować własną stronę - mówi Beata Dryps, nauczycielka informatyki w osięcińskim gimnazjum, opiekunka koła fotograficznego i informatycznego.
- Strona już funkcjonuje, ale powinna być wciąż uzupełniana, i to nie tylko przez naszych uczniów. Także przez innych, mieszkańców Osięcin i całej gminy. Dlatego zwracamy się z prośbą, by w poczuciu odpowiedzialności i troski za swoje małe ojczyzny wsparli nasze gimnazjum w realizacji tego przedsięwzięcia.
Aby to uczynić należy odnaleźć stronę: www.wsiepolskie.pl.
Następnie w wyszukiwarce wpisać nazwę miejscowości, czyli Osięciny, zalogować się na stronie, by zapisać się jako mieszkaniec, sympatyk lub były mieszkaniec. Ne tej stronie jest wiele tematycznych zakładek, od historii Osięcin, po współczesność, organizacje społeczne, instytucje, itp.
- Szczególnie zależy nam na relacjach z małych wsi, od ludzi, którzy mogą opowiedzieć ciekawe historie o swojej miejscowości, rodzinie, sąsiadach. Zapraszamy na naszą stronę, by dopisywali swoje informacje i razem z nami ją budowali - dodaje Beata Dryps.
Konkurs "Mała Ojczyzna" jest oryginalnym i unikatowym przed sięwzięciem. Jak w każdym chodzi oczywiście o rywalizację i o to, kto jest najlepszy, w tym jednak przypadku wygranych jest znacznie więcej. Wygrywają wszyscy, którzy się do niego przyłączą, mieszkańcy wsi i regionów opisanych w ramach prac konkursowych w Encyklopedii.