https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Osoby zwalniane z Huty "Irena" mogą liczyć na wsparcie

(Dariusz Nawrocki)
357 osób odchodzi z huty w ramach zwolnień grupowych. Wcześniej od sierpnia spółka zwolniła około 80 osób.
357 osób odchodzi z huty w ramach zwolnień grupowych. Wcześniej od sierpnia spółka zwolniła około 80 osób. Fot. Dariusz Nawrocki
Inowrocławski PUP przygotował plan, który ma pomóc przygotować odchodzących z huty do podjęcia nowej pracy.

Przypomnijmy, że 357 osób odchodzi z huty w ramach zwolnień grupowych. Wcześniej od sierpnia spółka zwolniła około 80 osób.

Nie popaść w bierność

- Dołożymy wszelkich starań, aby jak najwięcej pracowników "Ireny" odnalazło się na rynku pracy. Powodzenie naszej akcji zależy jednak od zwalnianych, od ich zaangażowania i chęci otrzymania zatrudnienia - mówi Danuta Kwiatkowska, kierownik referatu poradnictwa zawodowego i szkoleń, a Paweł Wiśniewski, kierownik referatu pośrednictwa pracy dodaje: - Zwalniani nie mogą popaść w bierność. Czym krótszy okres pozostawania bez pracy, tym większa szansa na ponowne zatrudnienie.

Część hutników z pewnością skorzysta z "kuroniówki". Osoby ze stażem powyżej 20 lat pracy mogą liczyć na 585 złotych miesięcznie. Ta kwota dla niektórych może wydawać się niska. Wielu zwalnianych pracowników odbierała jednak dotąd niewiele wyższe wypłaty.

Dlatego pracownicy PUP-u zamierzają robić wszystko, aby byli pracownicy "Ireny" jak najszybciej znaleźli nowe zatrudnienie. Powrót do pracy po rocznym pobycie na "kuroniówce" jest bardzo trudny.

Bezpłatna infolinia

PUP będzie organizował szkolenia przystosowujące do nowych zawodów. Wśród mężczyzn na rynku ciągle poszukiwani są jeszcze: frezerzy, tokarze, spawacze, budowlańcy, dekarze. Przekwalifikować kobiety będzie nieco trudniej. PUP podejmie jednak próby przygotowania pań do pracy w handlu. Pracodawcy poszukują bowiem sprzedawczyń, fryzjerek, kelnerek i kosmetyczek.

Ponadto odbywać się będą szkolenia dla chcących założyć własną działalność gospodarczą. Urząd promować będzie również wśród pracodawców zatrudnianie osób po 50 roku życia (istnieje możliwość wsparcia finansowego takich firm). Pracownicy, którzy znajdą pracę poza Inowrocławiem, będą mogli liczyć na częściowy zwrot kosztów dojazdu.

Nasi rozmówcy zapewniają, że jedno jest pewne. Pieniędzy na aktywizację bezrobotnych nie zabraknie. Wszelkie dodatkowe informacje udzielane są pod nr tel. bezpłatnej infolinii: 0-800-113-122.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
ANGI
Po co te bzdury .Skoro PUP jest taki skory w znalezieniu pracy ,to dlaczego jest tak wielu bezrobotnych.Wiadomo ,że żadna dobra firma nie szuka pracownika przez PUP.Mało tego wiadomo,że ludzie pracujący w hucie nie mają po 20lat,a dziś pracodawcy szukają do pracy ludzi młodych-najlepiej z20letnim stażem pracy .Po co ,więc obietnice bez pokrycia.Na szkolenia też mogą Cię skierować,ale jak przyniesiesz papier od pracodawcy,że Cię zatrudni po kursie .Po co więc te bzdury opowiada się ludziom.Inowrocławski PUP powinien też zmienić kryteria zapłaty swoim pracownikom.Powinni być rozliczani od znalezienia etatów , ciekawe jakie wtedy byłyby ich pensje.Obiecanki o przekwalifikowaniu to też bzdury .Co dają kursy od 3-6 m-cy.Wiadomo,że człowiek nabywa doświadczenia z wiekiem.Mężczyżni to może jeszcze gdzieś na budowie znajdą pracę ,ale kobiety.Fryzjerek ,kosmetyczek czy do układania kwiatów nikt nie zatrudni .Wiadomo ,że w Inowrocławiu są szkoły ,które kształcą w tych kierunkach .Chcę wiedzieć ,czy po tych kursach PUP gwarantuje zatrudnienie.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska