Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ośrodek Chopinowski w Szafarni świętuje 30-lecie działalności. Zobacz zdjęcia z jubileuszowego koncertu

Karolina Rokitnicka
Na jubileuszowy koncert do Szafarni przybyli m.in. sympatycy ośrodka, muzyki, przedstawiciele samorządów i instytucji współpracujący z placówką.
Na jubileuszowy koncert do Szafarni przybyli m.in. sympatycy ośrodka, muzyki, przedstawiciele samorządów i instytucji współpracujący z placówką. KR
Minęło 30 lat od otwarcia Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni. Z tej okazji zorganizowano jubileuszowy koncert.

Historia kultu Chopina w Szafarni sięga roku 1949. Wówczas powstała izba pamięci. W 1952 przekształcono ją w Ośrodek Kultu Chopina. W latach 1957-77 działał tu Salon im. F. Chopina. Działalność utrudniał brak fortepianu. Kolejnych 11 lat istniał Ośrodek Kultury, którego funkcjonowanie zawieszone zostało po pożarze, który miał miejsce w 1979 roku.

Z historią w tle
- 10 września 1988 roku, po 8 latach remontu, w obecności władz wojewódzkich i lokalnych nastąpiło oficjalne otwarcie Ośrodka Kultury im. Fryderyka Chopina w Szafarni. Wydarzeniu towarzyszył recital Ewy Pobłockiej połączony z czytaniem Kuriera Szafarskiego przez aktora Igora Śmiałowskiego. Ośrodek zajmował już cztery pomieszczenia na parterze budynku (sala koncertowa, sala muzealna, salonik i holl), natomiast piętro dworku Dziewa-nowskich nadal zajmowała Szkoła Podstawowa. Stopniowo zagospodarowany został teren zabytkowego parku – przypomniała prowadząca jubileuszowy koncert Karolina Szparaga.

Podczas koncertu wystąpił Rafał Błaszczyk, laureat licznych konkursów pianistycznych, student drugiego roku studiów doktoranckich w klasie prof. Ewy Pobłockiej – artystki, która 30 lat temu zagrała na otwarciu ośrodka. Wykonał utwory Chopina. W programie jubileuszu było także przedstawienie „Sufit i podłoga” w reżyserii Anny Kękuś. - Poezja i proza Tadeusza Różewicza czy Cypriana Kamila Norwida, budowały warstwę literacką dzieła, a dopełniła ją muzyka z pogranicza jazzu i eksperymentu. W przedstawieniu udział wzięli: Krzysztof Ście-rański (wirtuoz gitary basowej, legenda polskiego jazzu, kompozytor), Marcin Jajkiewicz (wokalista jazzowo-rozrywkowy), Igor Obłoza (aktor teatralny i filmowy) – informują organizatorzy.

Szeroka działalność
Ośrodek Chopinowski w ciągu 30 lat działalności przeszedł sporo zmian. W 2004 roku został przejęty przez Urząd Marszałkowski.

Prowadzi działalność edukacyjną, kulturalną, organizuje koncerty, konkursy, przedstawienia, audycje, przyciąga turystów. - Weszliśmy w okres wczesnej dojrzałości i rozwoju, jak na 30-latka przystało. Młodość mieliśmy burzliwą, ale spotkało nas dużo życzliwości i wsparcia, a przede wszystkim wspaniałych ludzi, dzięki którym tak mogliśmy się rozwijać – mówi dyrektor ośrodka Agnieszka Brzezińska.

Wicewojewoda Józef Ramlau przyznał, że ośrodek jest niezwykle ważny dla województwa. - Polska niewiele ma marek rozpoznawalnych na całym świecie. Ale wśród naszych „narodowych produktów” wymienić można kilka osób: Fryderyka Chopina, Jana Pawła II i Mikołaja Kopernika. Dlatego tak ważna jest promocja tych symboli, wykorzystywanie epizodów związanych z tymi postaciami. Szafarnia przyciąga gości z całego świata. W środowisku pianistów to prestiżowe miejsce, w którym po prostu wypada być, a my mamy je tak blisko – zaznaczył wicewojewoda.

Wyrazy uznania dla działalności wyraził w liście marszałek Piotr Całbecki. Przekazał też prezent dla ośrodka – komputer.

Wójt gminy Ciechocin Jerzy Cieszyński zauważając, że zarówno jego gmina, jak i ośrodek leżą na szlaku św. Jakuba, deklarował współpracę i wręczył dyrektor Agnieszce Brzezińskiej portret Chopina. - Jak chcemy poczuć ducha polskości w muzyce, to nie ma lepszej możliwości niż muzyka Chopina – uważa Jerzy Cieszyński.

Zobacz wideo: Program 300 plus - jak otrzymać wsparcie finansowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska