
Darmowe konta powoli znikały z rynku od czasu, gdy w 2016 roku został wprowadzony podatek bankowy.

- Dziś oferta banków jest porównywalna, wciąż jednak warto szukać najtańszych propozycji - radzi Paweł Majtkowski, niezależny ekspert finansowy. - Błędem Polaków jest jednak myślenie, że trudno im rozstać się z bankiem, w którym mają niespłacone debet czy kredyt. W ten sposób zostają w starym i bez oporu przyjmują narzucane warunki, m.in. podwyżki opłat. Wcale nie musimy godzić się na zmiany w cenniku, ponieważ również konkurencja może zaoferować nam, w nowym koncie, między innymi debet w takiej wysokości, że uda się spłacić zaległy. Jeszcze łatwiej jest w przypadku kredytu, bo raty możemy płacić, już będąc klientem innego banku. Nieraz opłaca się także wziąć nowy kredyt na spłatę wcześniejszego.
Jakie konta są teraz najlepsze na rynku?

Z rankingu kont osobistych, przeprowadzonego w lutym przez portal Bankier.pl, wynika, że obecnie pięć najlepszych takie ofert na rynku to: Nest Konto (Nest Bank), CitiKonto (Citi Handlowy), Konto Otwarte na Ciebie (BNP Paribas Bank Polska), Konto Inteligo (PKO i Konto Internetowe w Alior Banku.
Są jeszcze Podstawowe Rachunki Płatnicze. Ustawowo są za darmo, ale mają ograniczenia. Jakie?

W ofercie Podstawowego Rachunku Płatniczego nie ma dodatkowych usług, jak m.in. debetu, karty kredytowej, możliwości ubezpieczenia, szybkich przelewów. Za to wszystko trzeba płacić jak w przypadku komercyjnej oferty. Podstawowe konta służą przede wszystkim przepływowi wynagrodzeń, emerytur czy rent.
Klient wykona z nich jedynie podstawowe transakcje. Jakie?