Jak poinformował mł. asp. Łukasz Kowalczyk oficer prasowy policji w Grudziądzu, spośród 13. mundurowych którzy zadeklarowali chęć odejścia na emeryturę:
- 10 z wydziału prewencji
- 2 z wydziału kryminalnego
- 1 z wydziału ruchu drogowego
Wśród policjantów, którzy pożegnali się ze służbą są dobrze znane mieszkańcom Grudziądza twarze "szeryfów". Jednym z nich jest
asp. sztab. Jacek Jeleniewski, który po ponad 30 latach pracy na różnych stanowiskach ruchu drogowego, z doświadczeniem także jako oficer prasowy, a finalnie jako naczelnik „drogówki” postanowił przejść w stan spoczynku. Obecnie pełniącym obowiązki szefa "drogówki" jest Robert Szablewski.
Z mundurem po ponad 30 latach pożegnała się także nadkom. Hanna Hydzik. Na przestrzeni lat jako policjantka pionu prewencji, a finalnie specjalistka zespołu ds. profilaktyki społecznej.
Na emeryturę odszedł także asp. sztab. Sylwester Lewandowski, dyżurny grudziądzkiej jednostki po 30 latach służby, wcześniej jako bardzo aktywny mundurowy w dziedzinie profilaktyki społecznej , a także kierownik zespołu wykroczeń. - Żegnając się z przełożonymi oraz kolegami i koleżankami po fachu zasygnalizował, że zamierza kontynuować swoją działalność na rzecz społeczeństwa w dziedzinach, w których aktywny był od lat, jednakże z nowej, innej perspektywy – perspektywy cywila - podkreśla mł. asp. Kowalczyk.
Z mundurem pożegnali się także po blisko 30 latach służby w wydziale kryminalnym zastępca naczelnika tego wydziału asp. sztab. Maciej Maciejewski, kryminalny z krwi i kości, przed którym jak pisze mł. asp. Kowalczyk "grudziądzki świat przestępczy nie miał tajemnic", a także z podobnym bagażem doświadczeń w pionie kryminalnym grudziądzkiej jednostki asp. sztab. Michał Kretkowski.
Dodajmy, że w grudziądzkiej jednostce jest 271 etatów mundurowych. Teraz trzeba będzie je uzupełnić o 13.
Do straży pożarnej chętnych nie brakuje, a problemy z obsadzeniem wakatów mają od dawna strażnicy miejscy
Szeregi służb opuszczają także strażacy, jednak nie tak gremialnie jak policjanci. W tym roku na emeryturę odeszła dwójka strażaków: jeden z JRG na Rządzu i jeden z JRG przy Piłsudskiego. W tej służbie jest 105 etatów mundurowych. Niedawno zakończył się etap rekrutacji. Spośród ponad 40 chętnych, finalnie wybrano 4 która teraz przechodzi badania lekarskie.
Problemy - od dłuższego czasu - z naborem ma Straż Miejska w Grudziądzu. W niedawno ogłoszonym konkursie na dwa wolne stanowiska strażników, wybrano tylko jedną osobę. - Ludzi potrzeba do pracy, ale niestety rekrutacje nie idą po naszej myśli - przyznaje Wiesław Dziadkowiec, komendant Straży Miejskiej w Grudziądzu.
Straż Miejska jest formacją miejską, finansowaną z budżetu samorządu a co za tym idzie nie tak dobrze wynagradzaną jak służby podległe pod Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (m.in. policja, straż pożarna), Ministerstwo Obrony Narodowej (wojsko) czy Ministerstwo Sprawiedliwości (służba więzienna). Stąd też "odpływ" wielu strażników miejskich do tych służb.
Ostatni raz założyli mundury. Policjanci z Grudziądza odchod...
