Nabór wniosków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działania 8.4 „Zapewnienie dostępu do internetu na etapie ostatniej mili” trwa do 30 grudnia 2011 roku do godz. 16.15.
Pieniądze, na rozbudowę sieci i jej doprowadzenie do odbiorców w trudno dostępnych miejscach, czekają. Mogą walczyć o nie mikro, mali i średni przedsiębiorcy, w tym organizacje pozarządowe non-profit.
Minimalna kwota dofinansowania to 30 tysięcy złotych, a maksymalny udział środków Unii Europejskiej wynosi 85 procent. Okres realizacji projektu nie może przekroczyć 24 miesięcy.
Przeczytaj też: Zmiany w Kredycie Technologicznym szansą dla firm
Ciężko, ale im się udało W zeszłym roku nie było tak łatwo zdobyć dotację. – W gminie mógł być tylko jeden operator, co blokowało projekty unijne innych firm – mówi Gracjan Kutyba, współwłaściciel firmy Maxlan z Torunia, która w 2010 roku otrzymała dotację w ramach tego działania. – Był to nasz pierwszy wniosek i podejście do konkursu. Nie korzystaliśmy z pomocy żadnej z firm, napisaliśmy go samodzielnie.
- Urząd Komunikacji Elektronicznej udostępnił wcześniej listę firm i terenów, które obejmują swoim działaniem – dodaje Kutyba. - Można tam było sprawdzić, czy dany teren kwalifikuje się do dotacji. Na rejony gmin Bukowiec, Drzycim, Lniano i Świecie nie było drugiego operatora, stąd w naszym wypadku łatwo było zdobyć dofinansowanie.
Przeczytaj: Przedsiębiorco! Dofinansują szkolenia dla pracowników
W tym roku zmieniły się przepisy
- Najważniejszą zmianą jest nowe kryterium kwalifikowania miejscowości, w których może być realizowany projekt - wyjaśnia Paulina Bocheńska, z wydziału prasowego Urzędu Komunikacji Elektronicznej. - Według nowych zasad decydujący jest stopień nasycenia usługami szerokopasmowego dostępu do internetu o minimalnej przepustowości 2 Mbit/s, który nie może przekraczać 30 procent. Lista miejscowości, w których mogą być realizowane projekty w ramach działania 8.4. jest dostępna na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej - http://poig84.uke.gov.pl/.
W odróżnieniu od poprzednich kryteriów nieistotne jest, czy w danej miejscowości działa jeden czy kilku operatorów. - Decydujące będzie, jaki odsetek mieszkańców ma możliwość korzystania z Internetu o przepustowości 2 Mbit/s - dodaje Bocheńska. - Jest to odpowiedź na problem, który pojawił się w zeszłym roku, kiedy okazało się, że niektóre przedsiębiorstwa składały wnioski na dofinansowanie podłączenia sieci nawet do kilkuset miejscowości, deklarując jednocześnie podłączenie bardzo niskiej liczby abonentów. Zgodnie z poprzednimi zasadami wystarczało to do zablokowania dostępu do danego regionu innym firmom mogącym uzupełnić zapotrzebowanie telekomunikacyjne.
Czytaj: Twoja Firma Twoja Szansa na Sukces. Prezes PARP wręczyła nagrody Microsoftu
Ponadto obecnie, składając wniosek, operator będzie zobowiązany podać także liczbę planowanych do podłączenia użytkowników końcowych w każdej miejscowości objętej projektem. Te wymogi powinny wyeliminować opisane wcześniej zjawisko "blokowania miejscowości".
- Wprowadzono w tym roku także ograniczenie, dotyczące liczby projektów, które można złożyć - przedsiębiorca w jednej rundzie aplikacyjnej może złożyć tylko jeden wniosek o dofinansowanie na jedno województwo, zatem maksymalnie 16 wniosków - podaje Paulina Bocheńska. - Po raz pierwszy możliwe będzie finansowanie sieci opartych o technikę satelitarną, jednak operatorzy planujący dostarczać Internet w ten sposób otrzymają o wiele niższą liczbę punktów przy ocenie wniosku niż ci, którzy planują projekty sieci światłowodowych.
Pierwszeństwo będą mieli wnioskodawcy realizujący projekt w miejscowościach o najniższym nasyceniu usługami szerokopasmowego internetu.
Więcej o kryteriach PO IG 8.4 na stronie www.wwpe.gov.pl
Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w I rundzie 2011 wynosi aż 31 862 438,00 euro.
Więcej o projekcie:
- O rozpoczęciu naboru i więcej informacji o konkursie
* Działanie 8.4. Zapewnienie dostępu do Internetu na etapie „ostatniej mili”
Działanie ma na celu stworzenie możliwości bezpośredniego dostarczania usługi szerokopasmowego dostępu do internetu na etapie tzw. "ostatniej mili" dla grupy docelowej (dostarczanie internetu bezpośrednio do użytkownika) poprzez wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorców zamierzających dostarczać tę usługę na obszarach, na których prowadzenie tej działalności na zasadach rynkowych jest nieopłacalne finansowo.
