Ostrzeżenie GIS: Kolejny produkt wycofany z Polski! Te szklanki mogą zagrażać zdrowiu [NOWE OSTRZEŻENIE GIS]

MW-G za GIS
Nowe ostrzeżenie GIS. Główny Inspektorat Sanitarny wydał kolejne ostrzeżenie. Główny Inspektorat Sanitarny opublikował w środę (10 lipca) ostrzeżenie dotyczące szklanek od czeskiego producenta. Używanie ich może zagrażać zdrowiu. Arkadiusz Dembiński
Nowe ostrzeżenie GIS. Główny Inspektorat Sanitarny wydał kolejne ostrzeżenie. Główny Inspektorat Sanitarny opublikował w środę (10 lipca) ostrzeżenie dotyczące szklanek od czeskiego producenta. Używanie ich może zagrażać zdrowiu. Jak bowiem informuje GIS w nowym ostrzeżeniu, dane na opakowaniu produktu są fałszywe. Stwierdzono także podwyższone poziomy migracji ołowiu i kadmu.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące: Wycofanie produktu pn. „Hrnek sklenĕný 3 ks, 500ml” ze względu na stwierdzenie migracji ołowiu i kadmu z obrzeża.

Te produkty zostały wycofane przez GIS. Na liście jest także...

Wycofane szklanki mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Jak czytamy w nowym ostrzeżeniu GIS, dane na opakowaniu produktu są fałszywe. Stwierdzono także podwyższone poziomy migracji ołowiu i kadmu.

GIS ostrzega, że wycofane zostały następujące partie produktu:
Opakowanie produktu zawiera trzy kubki szklane o objętości 500 ml z kalkomanią w kwiaty; w obszarze kodu kreskowego znajduje się oznaczenie: ITEM NO: 231 45 19 oraz poniżej kod: 8595249145190

Jak czytamy w ostrzeżeniu na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w próbkach produktu (kubek szklany poj. 500 ml) badanego w Czechach stwierdzono podwyższone poziomy migracji ołowiu (na poziomie 190 ± 38 mg/wyrób) i kadmu (na poziomie 13,0 ± 2,6 mg/wyrób) z obszaru obrzeża naczynia o widocznym w komunikacie wzorze. Poziomy te są 95-krotnie oraz 65-krotnie wyższe niż przewiduje to norma dla migracji odpowiednio ołowiu i kadmu z obrzeża naczyń szklanych.

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, by nie używać wskazanych w komunikacie partii produktów.

Na opakowaniu zestawu 3 szklanych kubków wymieniono podmiot odpowiedzialny za produkt: Elmich Trading s.r.o., Vlčkova 1064/6, PRAHA – Černý Most, Czech Republic.

Dane na opakowaniu produktu są fałszywe i postępowanie w celu ustalenia podmiotów odpowiedzialnych za wprowadzenie produktu do obrotu jest w toku

Z informacji przekazanych przez władze czeskie wynika, że dane na opakowaniu produktu są fałszywe i postępowanie w celu ustalenia podmiotów odpowiedzialnych za wprowadzenie produktu do obrotu jest w toku. Jednakże w związku z obecnością na opakowaniu przedmiotowego produktu napisów w języku czeskim, polskim i słowackim prawdopodobnie przedmiotowe kubki szklane przeznaczone są do sprzedaży na terenie Czeskiej Republiki, Polski i Słowacji.

Nie należy używać kubków wskazanych w komunikacie do spożywania żywności.

Główny Inspektor Sanitarny prosi wszystkie osoby, które kupiły zestaw kubków przedstawiony na zdjęciach o przekazanie informacji o miejscu zakupu tych produktów do najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lub Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lub do Głównego Inspektoratu Sanitarnego w formie elektronicznej na adres: inspektorat@gis.gov.pl Informacje od konsumentów będą wykorzystane do ustalenia podmiotów odpowiedzialnych za wprowadzenie tego produktu do obrotu.

GIS ostrzega: Salmonella i inne bakterie w jedzeniu! Te prod...

Kadm i ołów, czyli metale ciężkie, zagrażają naszemu zdrowiu. Są niebezpieczne a jednocześnie występują w produktach bardzo często.

Kadm uważany za najbardziej toksyczny metal, którego wysokie stężenie w organizmie może wywołać nieodwracalne szkody. Należy do pierwiastków łatwo wchłanianych przez organizm, dlatego też stanowi duże zagrożenie dla naszego zdrowia. Jego szkodliwe działanie polega na zaburzeniu prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych i mózgu. Obecność kadmu w organizmie może wywoływać zmiany nowotworowe, nadciśnienie oraz uszkodzenia układu oddechowego.

Ołów z kolei niebezpieczny pierwiastek występujący zarówno w powietrzu, wodzie jak i glebie. W przypadku spożycia zbyt dużej ilości tego toksycznego związku istnieje ryzyko wystąpienia tzw. ołowicy, czyli zatrucia ołowiem wywołującym bóle głowy, niestrawność, ogólne osłabienie organizmu, a w postaci przewlekłej nawet anemię. Przeprowadzone badania wykazały, że ołów to związek mogący prowadzić do rozwoju chorób nowotworowych i zaburzeń układu nerwowego.

GIF wycofał Twoje leki? Sprawdź, co zrobić

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie