MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostrzeżenie w sprawie programu "Czyste powietrze". Takie decyzje lepiej konsultować w swoich gminach

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Pojawiają się osoby, które oferują dofinansowanie z "Czystego powietrza" na termomodernizację domu, ale wraz z pełnomocnictwem. Trzeba dokładnie przeczytać dokumenty, które przedkładają
Pojawiają się osoby, które oferują dofinansowanie z "Czystego powietrza" na termomodernizację domu, ale wraz z pełnomocnictwem. Trzeba dokładnie przeczytać dokumenty, które przedkładają Filip Olejowski
Coraz częściej pojawiają się osoby, oferujące pomoc w uzyskaniu dofinansowania i wykonania termomodernizacji w ramach programu "Czyste powietrze", ale stawiają wymóg: udzielenie pełnomocnictwa. W tej sprawie lepiej się poradzić. W województwie kujawsko-pomorskim jest 129 gmin (na 144), w których działają punkty konsultacyjno-informacyjne programu "Czyste powietrze".

Spis treści

- Coraz częściej pojawiają się osoby, które oferują pomoc w uzyskaniu dofinansowania i wykonania termomodernizacji w ramach programu "Czyste powietrze". W celu dopełnienia formalności osoby te wymagają udzielenia pełnomocnictwa przez potencjalnego zainteresowanego - takie ostrzeżenie opublikował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

- Jeśli chcemy udzielić pełnomocnictwa i zawrzeć jakąkolwiek umowę, koniecznie musimy uważnie przeczytać wszystkie dokumenty – zaleca Fundusz.

WFOŚiGW uczula na to, że po udzieleniu upoważnienia, osoby trzecie zaciągają zobowiązania w imieniu i na rzecz zainteresowanego.

- Po podpisaniu umowy należy sprawdzać, czy wykonawca wywiązuje się z określonych obowiązków. Konsekwencją niezachowania warunków z dokumentacji programowej, jak np. przekroczenie terminu realizacji i rozliczenia robót objętych dofinansowaniem lub niewykonania bądź wadliwego wykonania robót, może być konieczność zwrotu zaliczki wypłaconej wykonawcy wraz z odsetkami – tłumaczy Fundusz.

W gminie pomogą sprawdzić dokumenty

Decyzje podejmowane w sprawie programu "Czyste powietrze" warto konsultować. Najlepiej zrobić to w swoich urzędach gmin. W województwie kujawsko-pomorskim jest 129 gmin (na 144), które mają podpisane porozumienia z WFOŚiGW w Toruniu na prowadzenie punktów konsultacyjno-informacyjnych "Czyste powietrze". Ich pracownicy pomagają przy wypełnianiu wniosku o dofinansowanie i weryfikacji niezbędnych dokumentów. Tutaj znajdziesz listę wszystkich gmin, w którym działa punkt programu "Czyste powietrze".

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) monitoruje udział gmin w programie "Czyste powietrze" w całej Polsce. Chodzi o aktywność w składaniu wniosków o dofinansowanie. Liczba wniosków jest odnoszona do liczby domów jednorodzinnych znajdujących się na terenie gminy (na podstawie danych z GUS).

Najnowszy ranking obejmuje okres od 1 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Na 2162 gminy, które przystąpiły do programu "Czyste powietrze", 657 gmin z najlepszymi wynikami może otrzymać do 30 tys. zł. W tym zestawieniu Kujawsko-Pomorskie wypada bardzo dobrze.

Kowal na drugim miejscu, Lipno w pierwszej dziesiątce

Trzy pierwsze miejsca należą do:

  • gminy Adamówka z woj. podkarpackiego (165 wniosków o dotację przy 1022 budynkach jednorodzinnych w całej gminie),
  • miasta Kowal z woj. kujawsko-pomorskiego (136 wniosków przy 849 domach),
  • gminy Górno z woj. świętokrzyskiego (550 wniosków przy 3642 domach).

Pierwszą dziesiątkę uzupełniają: miasto Kolno (woj. podlaskie), gminy – Radzanów (woj.mazowieckie), Opatów (woj. śląskie), Lutocin (woj. mazowieckie), Koniusza (woj. małopolskie) oraz miasta – Lipno (woj. kujawsko-pomorskie) i Grajewo (woj. podlaskie).

Z województw, w pierwszej trzydziestce znalazło się: 7 gmin z woj. mazowieckiego, 6 z kujawsko-pomorskiego, 5 ze świętokrzyskiego, 4 z małopolskiego, po 2 z podkarpackiego i podlaskiego, po 1 z pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska