
Rośliny o właściwościach leczniczych - sosna
Syrop z sosny jest polecany na kaszel. Sośnie zwyczajnej przypisuje się właściwości przeciwbakteryjne, antyseptyczne, wykrztuśne czy rozkurczające.
"Olejek sosnowy wykorzystywany jest do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych i zatok. Inhalacje z dodatkiem olejku sosnowego stosowane są przy przeziębieniach, katarze", wyjaśnia serwis doz.pl i wskazuje kolejne działania.
"Dziegieć sosnowy działa antyseptycznie i używany jest w leczeniu chorób skóry m.in. łuszczycy, grzybicy oraz łojotoku".

Rośliny o właściwościach leczniczych - dziurawiec
Dziurawiec można stosować w schorzeniach dróg żółciowych i żołądka, w stanach zapalnych błony śluzowej jelit i żołądka, a także przy zmniejszonym wydzielaniu soków trawiennych, braku apetytu, bólach brzucha, biegunce, wiatrach i wzdęciach. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie.

Rośliny o właściwościach leczniczych - mięta
Mięta pieprzowa - Działa przeciwbakteryjnie, żółciopędnie, antyseptycznie, wiatropędnie, chłodząco, rozkurczająco, wspomaga trawienie.

Rośliny o właściwościach leczniczych - szałwia
Szałwia wykazuje działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i przeciwpotne. Płukanki z szałwii są stosowane np. przy stanie zapalnym dziąseł.
Leczniczą właściwością herbaty z szałwii jest pobudzanie organizmu do produkcji soków trawiennych, a płukanie ust szałwiowym naparem działa antyseptycznie, likwidując afty i pleśniawki.