
Naukowcy z SUNY Upstate Medical University doszli do zaskakujących wniosków dotyczących przyczyn demencji u ludzi starszych. Okazuje się, że istnieje związek pomiędzy zaburzeniami snu a ryzykiem demencji. Rezultat badań jest niepokojący, ponieważ na różnego rodzaju problemy ze snem skarży się ponad 30 procent Polaków. Szczegóły w galerii.

Badanie z udziałem 6 tys. osób przyniosło zaskakujące wyniki odnośnie snu i zagrożenie demencją. Według niego kłopoty z zasypianiem i używanie leków nasennych jest związane z większym ryzykiem demencji.

Co ciekawe, inne zaburzenie snu - wybudzanie się w nocy - zmniejsza ryzyko zachorowania na demencję.
„Spodziewaliśmy się tego, że problemy z zasypianiem oraz korzystanie z leków nasennych zwiększą zagrożenie. Jednak byliśmy zdziwieni odkryciem, że kłopoty z zaśnięciem po przebudzeniu się w nocy zmniejszały ryzyko” - mówi kierujący pracami prof. Roger Wong.
Dlaczego tak jest? Zobacz na kolejnym slajdzie? >>>>

Choć mechanizmy stojące za odkrytymi związkami są nadal nieznane, naukowcy spekulują, że np. wybudzenie w nocy może pozwalać starszym osobom spędzić dodatkowy czas na aktywnościach społecznych czy fizycznych, a to zwiększa tzw. rezerwę poznawczą.