MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto jak dostać zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Do 3 czerwca ZUS czeka na wnioski

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Do 3 czerwca br. przedsiębiorcy mają czas, by złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 rok. Jeśli nie zdążą w tym terminie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

20 maja minął termin na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej za 2023 rok. Taki obowiązek miały osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym.

- Roczne rozliczenie musieli również sporządzić płatnicy składek, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności od stycznia 2024 roku i opłacali podatek na zasadach ogólnych - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Nie przegap

Tak złożymy do ZUS wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyszła nadpłata, a płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to na profilu płatnika na PUE ZUS w dokumentach roboczych został przygotowany wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R). Należy go zweryfikować, podpisać i odesłać za pośrednictwem PUE do 3 czerwca.

Wówczas najpóźniej do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku.

Kiedy ZUS naliczy odsetki za niedopatę składki zdrowotnej

Natomiast w sytuacji, gdy z rozliczenia wynikła niedopłata, to płatnik miał obowiązek uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) w terminie do 20 maja.

Opłacenie składek po terminie wiąże się z koniecznością naliczenia odsetek za zwłokę, jeśli przekraczają kwotę 42,42 zł, a od 1 lipca kwotę 43 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska