Istotą stosunku pracy jest odpłatność. Wynagrodzenie za pracę jest obowiązkowym i okresowym świadczeniem ze stosunku pracy, którego pracownik może skutecznie się domagać.
Przepisy prawa pracy mogą nakładać na pracodawcę obowiązek przyznania pracownikowi także innych świadczeń związanych z pracą (np. odprawy emerytalno-rentowej, odprawy pośmiertnej).
Warunki wynagradzania określają między innymi stawki, składniki i sposób obliczania wysokości wynagrodzenia za pracę oraz innych świadczeń. Także regulują zasady ich wypłaty jak również termin, miejsce oraz formę ich wypłacenia.
Przeczytaj także:Pensja minimalna 2023 netto - za kilka tygodni podwyżka!. Ile dostaniesz na rękę?
Wynagrodzenie jest świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli to wynika z przepisów.
Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności:
- rodzajowi wykonywanej pracy,
- kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu,
- a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.
Kalkulator wynagrodzeń 2023
Składniki wynagrodzenia są określone w umowie o pracę. Wynagrodzenie za pracę może mieć charakter jednoskładnikowy lub wieloskładnikowy. W przypadku wieloskładnikowego wynagrodzenia wyodrębnia się wynagrodzenie zasadnicze oraz składniki dodatkowe. W poniższej galerii sprawdźcie, ile zarabiają Polacy.
