Wesela teraz to albo skromne niewielkie uroczystości w gronie najbliższych lub wielkie i drogie imprezy, których organizacja drogo kosztuje i nie zwraca się w ramach prezentów. Wysokie koszty utrzymania sprawiają, że także coraz częściej zawodzą goście, którzy nie chcą chodzić na wesela, bo zwyczajnie ich na to nie stać.
Przeczytaj również: Ślub kościelny i cywilny - te osoby mogą nie dostać ślubu. Oto przeciwwskazania do wzięcia ślubu
Nie ma stałego cennika, ile wypada dać w prezencie ślubnym młodej parze, bo to powinno być uzależnione jedynie od możliwości finansowych w danym momencie. Z założenia młoda para zaprasza nas nie ze względu na prezent, ale chęć abyśmy brali udział w tym ważnym dla nich dniu. Mimo wszystko czujemy często konieczność wręczenia wyższej kwoty, która może nadwyrężyć domowy budżet i goście odmawiają udziału wymyślając różne powody.
Od kilku lat przyjął się zwyczaj wręczania młodej parze pieniędzy zamiast prezentów rzeczowych. To wygodne nie tylko dla pary młodej ale i samych gości. Często informacje o preferowanej formie prezentu znajduje się na zaproszeniu, choć specjaliści ślubni twierdzą, że to spory nietakt.
Jeszcze kilkanaście lat temu ślub oznaczał dla młodych rozpoczęcie nowej drogi życia i wspólne zamieszkanie, wówczas sprzęty gospodarstwa domowego były im bardzo potrzebne. Teraz pary już przed ślubem rozpoczynają wspólne życie.
Tyle trafi do kopert weselnych w 2024 roku
Sprawdzamy, jakie kwoty w tym roku goście planują włożyć do kopert. Zobaczcie w galerii poniżej: