https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie prawa ma współmałżonek po ślubie. To warto wiedzieć już przed zawarciem małżeństwa

Justyna Trawczyńska
Opracowanie:
Przed ślubem wybieramy sale, dekoracje, suknie, garnitur czy kwiaty, a niewiele osób zastanawia się nad konsekwencjami małżeństwa. Oto jakie prawa i obowiązki ma para w chwili zawarcia małżeństwa. Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>
Przed ślubem wybieramy sale, dekoracje, suknie, garnitur czy kwiaty, a niewiele osób zastanawia się nad konsekwencjami małżeństwa. Oto jakie prawa i obowiązki ma para w chwili zawarcia małżeństwa. Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>> pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Ślub łączy dwoje ludzi. W chwili zawarcie związku para nabywa szereg praw i obowiązków. Z niektórych nawet nie zdajemy sobie sprawy. Jeszcze przed zawarcie związku małżeńskiego powinniśmy wiedzieć z czym to się wiąże. Przygotowaliśmy dla Was najważniejsze informacje dotyczące praw i obowiązków po zawarciu związku małżeńskiego.

W momencie, w którym w świetle polskiego prawa para staje się oficjalnie małżeństwem, powstanie między nimi wspólność majątkowa. Oczywiście poza przypadkami, gdy przed ślubem zdecydują się na spisanie intercyzy.

Wypowiedzenie słów przysięgi małżeńskiej umownie rozpoczyna wspólne życie pary jako mąż i żona i przynosi wiele korzyści. Wśród nich, choć nie najważniejsze, znajdą się również profity natury prawnej, podatkowej i finansowej.

To musisz wiedzieć o majątku w małżeństwie

Gromadzenie wspólnego majątku dla wielu jest odzwierciedleniem najwyższego zaufania i miłości. W jednej chwili wszystko staje się nasze.

Zobacz również:Te osoby nie dostaną "rozwodu" ślubu kościelnego. Zobacz - tylko w takich sytuacjach można unieważnić ślub kościelny i cywilny

Majątkiem wspólnym małżeństwa jest:

  • wynagrodzenia za pracę i wszelkie inne dochody z działalności zarobkowej,
  • dochody z majątku wspólnego i osobistego małżonków,
  • środki zgromadzone na rachunkach emerytalnych,
  • kwoty składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego w ZUS.

W małżeństwie nadal każdy z małżonków zachowuje prawo do majątku osobistego, czyli: przedmioty majątkowe, które zostały nabyte przed ślubem, przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca postanowił inaczej, przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków, prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków, przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego. Oczywiscie będzie to miało znaczenie tylko w przypadku rozwodu pary.

Takie prawa nabywa małżonek po ślubie

W poniższej galerii zobaczcie, jakie prawa ma małżonek na podstawie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska