W polskim Kodeksie Cywilnym istnieje instytucja przedawnienia roszczeń, która pozwala dłużnikowi uniknąć zapłaty długu w pewnych okolicznościach.
Według kodeksu cywilnego, art. 118 mówi "jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata".
Oznacza to, że długi, które zostały zaciągnięte w lipcu ulegną przedawnieniu dopiero 31 grudnia. Po upływie określonego czasu, jest on inny dla różnych długów
Koniecznie zobacz: Te długi się nie przedawniają. Oto lista długów, które się nie przeterminują
Dawniej maksymalny czas po jakim mogło dojść do przedawnienia wynosił 10 lat. Wraz z majem 2018 roku wprowadzono nowelizację i czas ten uległ skróceniu aż o 4 lata. Aktualnie dłużnik może liczyć na przedawnienie długu już po 6 latach. Najwięcej długów przedawnia się po upływie 3 lat.
Maksymalny okres przedawnienia przypisuje się pożyczkom od osób fizycznych oraz długom spadkowym.
W Biurze Informacji Kredytowej możemy sprawdzić informacje o zadłużeniu. W ten sposób najłatwiej sprawdzić, czy doszło do przedawnienia długu. Zdarza się jednak, że mimo przedawnienia, długi nadal wpisane są do rejestru. Wówczas należy żądać o ich usunięcie.
Po tylu latach długi się przedawniają
Po jakim czasie przedawniają się długi znajdziecie w poniższej galerii: