Idą łeb w łeb. Uczniowie z I LO na placu Wolności oraz z VI LO przy Staszica chodzą do najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w mieście.
Przeczytaj także:Najlepsza podstawówka w Bydgoszczy to...
Ranking przygotowało miasto. Pod uwagę wzięło procent uczniów, którzy zdali maturę. W obu tych liceach egzamin poszedł pomyślnie wszystkim. Nauczyciele nie przypominają sobie nawet, żeby któryś z uczniów powtarzał klasę. Jeśli nie idzie mu nauka, zazwyczaj zmienia szkołę.
Harówka nagrodzona
Z wygranej cieszą się uczniowie. Dyrekcja też.
- Za osiągniętymi wynikami kryją się jednak lata ciężkiej pracy - mówi Maria Naparty, wicedyrektorka I LO. - Zanim uczniowie podejdą do "normalnej" matury, mają nawet pięć próbnych, nieobowiązkowych egzaminów dojrzałości.
Wysoko wykwalifikowana kadra i dużo nauki to za mało. - Umiemy też zaciekawić uczniów zajęciami - dodaje Naparty.
W "jedynce" prowadzą oryginalne zajęcia pozalekcyjne, m.in. astronomiczne w obserwatorium.
Niepotrzebne im luksusy, żeby uzyskiwać wzorowe oceny. W "szóstce" są dwie tablice interaktywne. Dziennika elektronicznego nie ma wcale, a nastolatkom się udaje.
I to wcale nie dlatego, że ich rodzice wydają spore sumy na dodatkowe przygotowanie córek i synów. - Nasza młodzież uczestniczy w bezpłatnych zajęciach, na których powtarza materiał do matury - dodaje Małgorzata Piekarska, wicedyrektorka VI LO.
Magdalena Buschmann, kierowniczka Referatu Organizacji Oświaty w Urzędzie Miasta: - Aż dziesięć naszych liceów ogólnokształcących uzyskało wynik powyżej średniej krajowej, który kształtuje się na poziomie 93 procent.
Muszą się podciągnąć
Niepokoi, że w mieście są jednak licea, w których jedynie co trzeci trzecioklasista zdaje egzamin maturalny. Taki niechlubny wynik zanotowało XVII LO przy ul. Waryńskiego na Błoniu. To placówka dla młodzieży słabosłyszącej. O porażce mówić nie można: uczniowie przezwyciężają swoją niepełnosprawność, żeby napisać maturę. Dla niektórych już osiągnięcie tego etapu oznacza sukces.
Drugie miejsce od końca zajmuje XIII LO z oddziałami integracyjnymi przy ul. Gawędy w Fordonie. Tutaj średnio dwóch na trzech licealistów zdaje maturę.
- Uzyskalibyśmy lepsze wyniki, gdyby pod uwagę były brane tylko oceny naszych uczniów - uważa Małgorzata Kryś, dyrektorka "trzynastki". - W tym roku maturę z polskiego zdali wszyscy z nich. Co więcej: oceny z polskiego i matematyki były lepsze o 15-16 procent niż przed rokiem. U nas do matury podchodzi jednak sporo osób z zewnątrz, którym wcześniej w innych szkołach nie powiodło się na egzaminie dojrzałości. Tacy uczniowie stanowią prawie połowę wszystkich podchodzących u nas do matury.
Żadne bydgoskie technikum nie osiągnęło 100-procentowej zdawalności egzaminu maturalnego. Najbliżej było Technikum Elektroniczne przy ul. Karłowicza na Skrzetusku. Tam tylko 3 procent uczniów nie zdało matury.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »