Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, jest zaburzeniem, w którym tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Według danych szacunkowych problem ten może dotyczyć nawet 10 proc. populacji. Na niedoczynność tarczycy bardziej narażone są kobiety (chorują pięć razy częściej niż mężczyźni), a ryzyko zachorowania wyraźnie wzrasta wraz z wiekiem. Hipotyreoza to bardzo podstępna choroba - jej objawy często mylone są z osłabianiem lub brakiem witamin. W konsekwencji lekceważymy symptomy, które mogą świadczyć o tym, że cierpimy na tę przypadłość.
Sprawdź, jakie są objawy niedoczynności tarczycy. Szczegóły na kolejnych slajdach galerii:
Przyczyny niedoczynności tarczycy
Wyróżniamy niedoczynność tarczycy pierwotną, wtórną oraz trzeciorzędową. Niedoczynność pierwotna jest wynikiem zaburzeń pracy gruczołu tarczowego. Może być powodowana chorobą Hashimoto, niedoborem jodu w organizmie, różnego rodzaju zapaleniami tarczycy lub uwarunkowaniami genetycznymi.
Przyczyną niedoczynności wtórnej jest zmniejszona produkcja hormonu TSH, który pobudza produkcję i wydzielanie hormonów tarczycy. Zmniejszona produkcja hormonu THS może być konsekwencją chorób nowotworowych lub urazów. Z kolei z niedoczynnością trzeciorzędową mamy do czynienia wtedy, gdy podwzgórze nie produkuje wystarczające ilości THR (tyreoliberyny). Pojawia się najczęściej w rezultacie nowotworu w okolicach podwzgórza.
