Spis treści
Za co odpowiada krew w organizmie?
Krew to życiodajny płyn krążący w żyłach i tętnicach w naszym organizmie. Wraz z krwią po ciele rozprowadzany jest tlen, a także inne cenne składniki: witaminy, minerały, hormony. Krew reguluje też temperaturę ciała i wspomaga odporność.
Ile krwi ma człowiek?
Krew jest niezbędna do życia. W ciele dorosłego człowieka znajduje się średnio 4,5–6 litrów krwi, co stanowi ok. 7–8% masy ciała. To, ile mamy krwi, zależy od płci – mężczyźni mają jej nieco więcej niż kobiety, od wagi i wzrostu – im większa masa ciała, tym więcej krwi, a także od stanu zdrowia – odwodnienie lub anemia mogą obniżać objętość krwi. Dlatego tak ważne jest, by się regularnie nawadniać.
Zobacz też: Wysoki poziom złego cholesterolu - takie są objawy. Takie objawy mogą być groźne dla zdrowia
Ile krwi można stracić?
Organizm ludzki produkuje krew, by uzupełnić jej ubytki. Utrata małej ilości krwi, np. w wyniku krwiodawstwa, nie jest szkodliwa dla zdrowia. Może jednak powodować zmęczenie, osłabienie, bladość. Jednak spora utrata krwi może być śmiertelna, jeśli przekroczy 40% całkowitej objętości, czyli około 2–2,5 litra krwi u dorosłego człowieka.
Stopnie utraty krwi:
do 15% (ok. 750 ml) – organizm radzi sobie bez większych objawów,
15–30% (750 ml – 1,5 l) – przyspieszone tętno, bladość, zawroty głowy,
30–40% (1,5–2 l) – groźny spadek ciśnienia, osłabienie, dezorientacja,
ponad 40% (2 l i więcej) – wstrząs hipowolemiczny, utrata przytomności, zagrożenie życia.
Zobacz też: Kaki świetnie działa na serce. Takie właściwości ma owoc znany jako persymona - lista
Jakie są grupy krwi?
Najbardziej znany system klasyfikacji to układ ABO. Wyróżnia on cztery podstawowe grupy krwi:
grupa 0 – brak antygenów A i B,
grupa A – posiada antygen A,
grupa B – posiada antygen B,
grupa AB – posiada zarówno antygen A, jak i B.
Krew może mieć czynnik Rh (Rh+ lub Rh-), co daje łącznie osiem kombinacji (np. A+, A-, 0+, 0-).
Grupy krwi odkrył austriacki lekarz Karl Landsteiner w 1901 roku. To on zauważył, że krew różnych ludzi może się zlepiać, co prowadziło do niebezpiecznych reakcji przy transfuzjach. Dzięki temu odkryciu możliwe stały się bezpieczne przetaczania krwi. Następnie, w toku dalszych badań, w 1940 roku Karl Landsteiner i Alexander Wiener odkryli czynnik Rh, który okazał się kluczowy w transfuzjach i ciążach (konflikt serologiczny).
Zobacz też: Objawy chorej trzustki. Takie sygnały świadczą, że trzustka źle funkcjonuje
Jaka jest najczęstsza i najrzadsza grupa krwi?
Najczęstsza grupa krwi w Polsce to A+ (występuje u 32 proc. populacji) i 0+ (występuje u 31 proc. populacji).Najrzadsza grupa krwi w Polsce to AB- (ma ją ok. 1 proc. populacji). Częstotliwość występowania grup krwi zależy od regionu świata. Na przykład, w Azji więcej jest osób z grupą B, a w Ameryce Południowej dominuje grupa 0.
Pozostałe grupy krwi w Polsce prezentują się tak: B+ (15 proc.), AB+ (7 proc.), 0- (6 proc.), A- (6 proc.), B- (2 proc.).
Warto znać swoją grupę krwi
Badanie na oznaczenie grupy krwi nie jest drogie, a wynik uzyskuje się już po kilku dniach. Znajomość własnej grupy krwi może się okazać niezwykle ważna na przykład w razie wypadku - naszego lub innej, bliskiej nam osoby. Może być konieczność dokonania transfuzji krwi, a nie każda krew pasuje do każdej. Osoby z grupą 0- są uniwersalnymi dawcami (mogą oddać krew każdemu), a osoby z grupą AB+ są uniwersalnymi biorcami (mogą przyjąć każdą krew). Grupa krwi ma również znaczenie w przypadku ciąży. Może bowiem dojść do konfliktu serologicznego między krwią matki i dziecka (konflikt serologiczny występuje wówczas, gdy matka ma Rh-, a dziecko Rh+), który może spowodować groźne powikłania.
Zobacz też: Najzdrowsza ryba na świecie. Zawiera mnóstwo witamin, minerałów i zdrowych kwasów omega
Grupa krwi a psychika i osobowość
W Japonii istnieje przekonanie, że grupa krwi wpływa na charakter. Jednak należy mieć na uwadze, że tego typu informacje o wpływie grupy krwi na osobowość to teoria, a nie fakty naukowe.
grupa krwi 0 – lider, pewny siebie, aktywny,
grupa krwi A – spokojny, wrażliwy, perfekcjonista,
grupa krwi B – niezależny, kreatywny, wolny duch,
grupa krwi AB – tajemniczy, złożony, nietypowy.
Grupa krwi a choroby. Osoby z taką grupą krwi są najbardziej podatne na choroby
Kolejny aspekt to podatność na choroby. Niektóre grupy są bardziej podatne na konkretne schorzenia. Na przykład osoby z grupą krwi 0 są mniej narażone na ciężki przebieg grypy i COVID-19, a osoby z grupą krwi A są narażone bardziej, zaś osoby z grupą krwi B są bardziej podatne na infekcje dróg moczowych.
Zobacz, które grupy krwi oznaczają większe ryzyko zachorowania na różne choroby, m.in. na nowotwory, cukrzycę, choroby serca. Szczegóły znajdziesz w poniższej galerii.
