Są już ostateczne listy przyjętych uczniów na rok szkolny 2023/2024 w szkołach, których organem prowadzącym jest Powiat Żniński. W sumie przyjęto 567 uczniów do 20 oddziałów. To o sześć oddziałów więcej niż planowano. Nowe oddziały utworzono (po dwa) w I Liceum Ogólnokształcącym, Zespole Szkół Technicznych oraz w Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych.
- Uruchomiliśmy dodatkowo sześć oddziałów aby pomieścić półtora rocznika uczniów który wlał się do naszych szkół ponadpodstawowych. Są to po dwa oddziały w I Liceum Ogólnokształcącym, Zespole Szkół Technicznych oraz Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych. W "ekonomiku" największą popularnością cieszyła się w tym roku klasa technik spedytor, a w "mechaniku" nowe kierunki: technik programista oraz oddział przygotowania wojskowego.
Oto dokładne wyniki naboru:
- Do wszystkich szkół przyjęto 567 uczniów, 20 oddziałów
- I LO w Żninie: 138 uczniów, 5 oddziałów,
- ZSEH w Żninie: 187 uczniów, 6 oddziałów,
- ZST w Żninie: 222 uczniów, 8 oddziałów,
- ZSBiO w Łabiszynie: 20 uczniów, 1 oddział.
- Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc, szczególnie w szkołach branżowych, w Zespole Szkół Technicznych w Żninie oraz w Zespole Szkół Branżowych i Ogólnokształcących w Łabiszynie. Zapraszamy chętnych uczniów. Wiemy, że niektóre szkoły, na przykład w Bydgoszczy czy niepubliczne już nie przyjmują - powiedział nam Andrzej Hłond, wicestarosta żniński.
Obecny rok, tak jak poprzedni jest szczególny, ponieważ do nauki trzeba przyjąć, półtora rocznika. Teraz panuje istne oblężenie, ale w przyszłym roku nabór będzie symboliczny. Jak poradzi sobie Powiat Żniński w tej sytuacji? Jak dodaje wicestarosta, nauka nie będzie trwała w ciągu dnia, dłużej niż do tej pory.
- Jeżeli chodzi o sprawy lokalowe, to poradzimy sobie. Na przykład I Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych będą korzystały z klas znajdujących się w budynku Centrum Kształcenia Ustawicznego. W ten sposób będziemy rozładowywać ten wyż - dodał wicestarosta Andrzej Hłond.
Aby wszystko się udało Ministerstwo Oświaty pracuje nad tym, żeby nauczyciel mógł przepracować więcej godzin nadliczbowych. Ale potrzebne są także pieniądze.
Myślimy o finansach. Zwiększony nabór spowoduje, że od stycznia 2024 roku dostaniemy zwiększoną subwencję oświatową. Będziemy występowali do Ministerstwa Oświaty o środki na zwiększenie zadań oświatowych od września do grudnia tego roku. Boimy się, że tak jak w zeszłym roku, nie dostaniemy wszystkich pieniędzy. Wtedy na wniosek opiewający na 1000 000 zł, dostaliśmy jedynie 200 000 zł - powiedział Andrzej Hłond.
Na koniec dodajmy, że w nadchodzącym roku szkolnym uczniowie szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Żniński będą mieli do dyspozycji nowe kierunki: technik programista, technik informatyk z elementami gamingu oraz oddział przygotowania wojskowego, a w Zespole Szkół Technicznych zostanie również uruchomiona na jesień wirtualna strzelnica, wyposażona w odpowiedni sprzęt.
