
Nie wolno jeść przed kąpielą
Po jedzeniu powstrzymaj się od aktywności w wodzie przez 2-3 godziny. Posiłek, szczególnie obfity obniża sprawność fizyczną i koncentrację, zwiększając ryzyko występowania skurczów mięśni.

Badaj dno jeziora
Badaj dno zbiornika wodnego, w którym planujesz się kąpać. Nie skacz na główkę, jeśli nie wiesz, jak głębokie jest dno. W morzu zaleca się wręcz codziennie badać dno, ponieważ w nocy mogło się zmienić, a miejsce wczoraj bezpieczne dzisiaj może takie nie być.

Bądź blisko dziecka
Nie zostawiaj dziecka bez opieki w wodzie. Nie spuszczaj również z niego oka - na zatłoczonej plaży wystarczy chwila, aby dziecko wtopiło się w tłum i weszło do wody. Asekuruj dziecko za każdym razem, gdy wchodzi do wody.

Wybieraj strzeżone kąpieliska
Należy pływać w miejscach strzeżonych i specjalnie przeznaczonych do kąpieli. Obecność ratownika nie zwalnia jednak zachowania rozwagi i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. W przypadku strzeżonych kąpielisk należy korzystać ze zbiornika wodnego w miejscach oznaczonych białą flagą i ograniczonymi bojami. Czerwona flaga oznacza niebezpieczeństwo i kategorycznie zabrania kąpieli we wskazanym miejscu.