
Jaki rodzaj zatrudnienia potrzebny do babciowego?
Ze świadczenia „aktywni rodzice w pracy” będą mogli skorzystać rodzice zatrudnieni na umowę o pracę, a także na umowę zlecenie czy też ci, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą.
Warunkiem otrzymania świadczenia będzie zgłoszenie do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego od podstawy, której łączna (dla obojga rodziców) wysokość wynosić będzie nie mniej niż 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nie będzie konieczności przedstawiania umów o pracę – ZUS samodzielnie zweryfikuje czy rodzic jest zgłoszony do ubezpieczeń społecznych i jaka jest podstawa jego wynagrodzenia, od której są odprowadzane składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Babciowe - kryterium dochodowe i aktywność zawodowa
Żadne ze świadczeń nie będzie uzależnione od warunku kryterium dochodowego.
Natomiast w przypadku świadczenia „aktywni rodzice w pracy” weryfikowany będzie fakt i wymiar aktywności zawodowej rodziców.
Warunek aktywności zawodowej ma dotyczyć obojga osób wspólnie sprawujących opiekę nad dzieckiem.

Babciowe - niania/opiekunka do dziecka
Na 1500 zł mogą liczyć rodzice pracujący posiadający dzieci w wieku żłobkowym, którzy swoje dziecko oddadzą pod opiekę niani lub kogoś z bliskiej rodziny. Wypłata świadczenia ma być uwarunkowana zawarciem umowy z osobą sprawująca opiekę nad dzieckiem.
Z wyższej dopłaty będą mogli skorzystać rodzice dzieci z niepełnosprawnościami – to 1900 zł miesięcznie.

Babciowe - umowa z nianią
Dziecko może zostać oddane pod opiekę babci, cioci, dziadka - nie musi to być profesjonalna opiekunka.
Zgodnie z ustawą element podpisania umowy z nianią, czas jej trwania i przebieg nie będzie sprawdzany. Weryfikowana będzie przede wszystkim aktywność zawodowa rodziców.