Oto złe wieści o pogodzie na Boże Narodzenie: od Wigilii wichury będą się wzmagać, możliwe przerwy w dostawie prądu i utrudnienia w ruchu

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W świątecznym okresie Polska stanie oko w oko z groźnymi warunkami atmosferycznymi, z którymi musimy się liczyć od wigilijnego wieczoru i podczas pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia. Prognozy meteorologów, na które zwracają uwagę alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), zdecydowanie nie napawają optymizmem.

W wigilijny wieczór zachodni wiatr z biegiem czasu zauważalnie przybrał na sile. Już w popołudniowych godzinach jego groźne porywy objęły obszary zachodnich i południowych województw, a w miarę upływu wieczoru i nadejścia wczesnych godzin nocnych dotkną praktycznie cały kraj. Dodatkowo prognozowane są utrzymujące się opady śniegu, lokalnie przelotne, oraz deszczu ze śniegiem, które stopniowo, z uwagi na wzrost temperatury nawet do 11 stopni, przekształcą się w deszcz.

Oto złe wieści o pogodzie na Boże Narodzenie: od Wigilii wichury będą się wzmagać, możliwe przerwy w dostawie prądu i utrudnienia w ruchu
Fot: meteo.imgw.pl

Alerty RCB i IMGW

Przewiduje się, że w nocy wichury osiągną swoją maksymalną siłę i nie będzie słabnąć aż do późnego popołudnia pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Porywy wiatru mogą osiągać 70-80 km/h, a miejscami (zwłaszcza na zachodzie, północnym zachodzie i w centrum kraju) nawet do 90-100 km/h. Wystąpią przelotne opady deszczu, mogą pojawić się też burze z gradem.

W związku z prognozowanym silnym wiatrem RCB wysłało alert do mieszkańców w części województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego.

- Uwaga! W nocy i jutro (24/25.12) prognozowany silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr – napisano.

Mieszkańców całego kraju przed silnym wiatrem ostrzega również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Przewidywane są także lokalne słabe opady marznącego deszczu, co może prowadzić do występowania gołoledzi. IMGW w związku z tym wydał alerty dla północno-wschodniej i południowo-zachodniej części kraju.

IMGW w niedzielę rano wydała również alerty hydrologiczne. W związku ze wzrostem temperatury i topnieniem pokrywy śnieżnej zalegającej w górach i rejonach podgórskich przewiduje się możliwość wezbrania z przekroczeniem stanów ostrzegawczych Odry od ujścia Baryczy do ujścia Bobru (dolnośląskie, lubuskie) oraz poziomów alarmowych dla rzek Kwisa, Izera, Kaczawa oraz Skora.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło: twojapogoda.pl / fanipogody.pl

Opady śniegu i deszczu ze śniegiem z biegiem czasu będą zamieniać się w deszcz.
Opady śniegu i deszczu ze śniegiem z biegiem czasu będą zamieniać się w deszcz. Fot: Łukasz Kaczanowski / Polska Press

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl