Zobacz wideo: Odkrywamy Bydgoszcz. Bartodzieje kiedyś i dziś:

Inwestycja ma zostać przeprowadzona z możliwie najmniejszą ingerencją w środowisko naturalne. Oznacza to, że nie zostanie wykonana wycinka (w przypadku takiej konieczności zrealizowane zostaną nasadzenia kompensacyjne), a dodatkowo nasadzonych zostanie co najmniej sto nowych drzew. Projekt wstępnie zakłada utworzenie zbiornika przepływowego o pow. nie większej niż 3000 metrów kwadratowych wraz z kanałem doprowadzającym i odprowadzającym wodę z Brdy. Utworzone zostaną pomosty, pojawi się też oświetlenie i monitoring, wieża dla ratowników, zewnętrzne prysznice i przebieralnie, leżaki, hamaki, a także mała architektura, w tym ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery. Wykorzystane zostaną rozwiązania umożliwiające korzystanie z kąpieliska osobom z ograniczoną sprawnością ruchową, w tym poruszającym się na wózkach inwalidzkich.
Kąpielisko w Bydgoszczy bez dofinansowania?
- To kąpielisko będzie jedyne w swoim rodzaju - przekonuje Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Woda będzie wykorzystywana z Brdy. Za wyborem tej koncepcji przemawiają także względy logistyczne: bliskość komunikacji miejskiej, gotowa infrastruktura parkingowa. Kluczem jest oczywiście zachowanie walorów przyrodniczych. Kąpielisko będzie elementem uzupełniającym to miejsce.
Pierwotnie miasto przygotowało trzy koncepcje, które zakładały utworzenie kąpielisk przy Hali Immobile Łuczniczka, przy Astorii oraz nad Balatonem. Z uwagi na trudną sytuację finansową miasta, a także brak dofinansowania, postanowiono na tę chwilę skupić się na jednej z tych inwestycji, a - jak podkreśla Michał Sztybel - najwięcej przemawiało za lokalizacją w parku Centralnym przy Łuczniczce.
- Nie otrzymaliśmy dofinansowania z rządowego programu Polski Ład na budowę dwóch kąpielisk: w parku Centralnym i na Astorii. Podjęliśmy decyzję o prowadzeniu prac projektowych jednego kąpieliska przy Brdzie – mówi zastępca prezydenta Michał Sztybel.
Projekt kąpieliska będzie w przyszłym roku
Wiceprezydent miasta dodaje, że wykonanie dokumentacji projektowej otwartego kąpieliska w parku Centralnym jest szansą na zdobycie pieniędzy zewnętrznych w przyszłych latach. Projekt będzie uwzględniał uwagi mieszkańców i społeczników, związane z zachowaniem walorów przyrodniczych tego terenu, które wyrazili w konsultacjach społecznych, przeprowadzonych od 22 marca do 21 maja. Dokumenty koncepcyjne są już gotowe, a przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej, koniecznej do realizacji inwestycji, zostanie ogłoszony w piątek, 30 września.
Wyłoniony w przetargu projektant będzie miał 12 miesięcy na przygotowanie dokumentacji projektowej, która jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. Jak mówi wiceprezydent Bydgoski, czas tej został wydłużony po to, by wraz z przyrodnikami i Radą ds. Estetyki dokładnie przeanalizować i wybrać takie rozwiązania, które najmniej będą ingerowały w środowisko.