Statystyki utonięć w Polsce wciąż są bardzo duże, często znacznie wyższe, niż w innych krajach Unii Europejskiej. – Nasz projekt powstał w odpowiedzi na te bardzo niepokojące statystyki. Szanowanie wody, przecież jednego z żywiołów, jest bardzo ważne, a jednak przez wielu z nas bardzo lekceważone. Jako była pływaczka, która większą część życia spędziła w wodzie i może powiedzieć o sobie, że umie pływać, nie decyduję się na pływanie na akwenach, których nie znam – mówi Otylia Jędrzejczak.
Każdego roku życie w polskich akwenach traci kilkaset osób – tylko w czerwcu, lipcu i sierpniu w Polsce utonęło blisko dwieście osób. Zaledwie dziewięciokrotnie do dziennych statystyk policyjnych utonięć w tym roku trafiła liczba zero. – Nasz projekt nazwaliśmy „Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą”, bo chcemy dążyć do tego, by liczba dni z zerową liczbą utonięć była jak największa – dodaje Jędrzejczak.
Poniedziałkowa odsłona akcji odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 29 (al. Edwarda Dembowskiego 12) w Krakowie. Z uczniami spotkają się m.in. ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Płocku Piotr Lisocki oraz Katarzyna Kowalczyk, instruktor policji wodnej w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Dzieci wezmą też udział w zajęciach praktycznych, pokonując specjalnie przygotowany edukacyjno-sportowy tor przeszkód z elementami ratownictwa. Organizację „Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą” w Krakowie wsparły m.in. WOPR Płock i CityMotors Gdańsk, a projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
To będzie ostatnia tegoroczna odsłona akcji „Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą”. Wcześniej zajęcia promujące bezpieczne korzystanie z akwenów odbyły się w Bydgoszczy, Sanoku, Staszowie i Dębicy.
