Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Owoców może być dużo. Zimna Zośka była łaskawa dla sadów

Lucyna Talaśka-Klich
Niektóre zawiązki owoców zapewne jeszcze opadną, ale czereśni na drzewach w tym roku może być wiele. Oby nie było gradobicia
Niektóre zawiązki owoców zapewne jeszcze opadną, ale czereśni na drzewach w tym roku może być wiele. Oby nie było gradobicia archiwum
Od połowy maja sadownicy obawiali się spadków temperatury, które mogłyby okroić plony. Teraz jest już niemal pewne - owoców w tym roku może być znacznie więcej niż w poprzednim sezonie.

- Nie ma niebezpieczeństwa przymrozków i na razie czereśnie wyglądają pięknie - mówi Aleksandra Szulc, właścicielka sadów w Szczutkach (gm. Sicienko). - Co prawda niektóre zawiązki owoców jeszcze opadną, ale zapewne na drzewach pozostanie ich i tak dużo.

Sprawdź także:**Praca sezonowa. Nowa umowa dla pomocnika przy zbiorach - jakie składki, pobierz wzór zgłoszenia**

- Mamy nadzieję na dobry plon - twierdzi Piotr Grochowalski, sadownik z miejscowości Zduny (pow. brodnicki). - Jabłonie pięknie kwitły, zapylenie było dobre. Nieco mniej może być gruszek.

- Jabłek może być rzeczywiście więcej niż w poprzednim roku - mówi Małgorzata Kołacz z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. - Czereśnie także mogą wydać dobry plon. Z kolei na niektórych śliwach, owoców będzie mniej z powodu niedopylenia (pogoda była niesprzyjająca), ale wiele zależy od odmiany.

Małe zapasy jabłek

Irena Strojewska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w najnowszym „Rynku Rolnym” napisała: „Średnie ceny oferowane za jabłka w kwietniu 2018 r., w porównaniu z kwietniem 2017 r. na rynkach hurtowych wzrosły o 94 proc., w spółdzielniach ogrodniczych o 85 proc., a w firmach eksportujących o 82 proc.”

Dodaje, że do tak dużego wzrostu cen przyczyniły się małe zapasy jabłek w Polsce, ponieważ 1 marca 2018 r. były mniejsze o 41,9 proc. niż w marcu poprzedniego roku.

Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas!

A w poprzednim roku owoców w kujawsko-pomorskich sadach było mało. Wówczas sporą część plonów zniszczyły przymrozki, a z powodu kiepskiej pogody owady zapylające rzadziej odwiedzały sady w porze kwitnienia.

Przymrozków nie widać

W tym roku jest znacznie lepiej. - Oby nie było gradobicia - dodaje doradca.

Zdaniem dr. inż. Bogdana Bąka z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badawczego Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego znaleźliśmy się pod wpływem chłodnych i wilgotnych mas powietrza i najchłodniej będzie pod koniec tygodnia - wówczas temperatura może oscylować w granicach 15 stopni C. Jest szansa na spore opady (przelotne, lokalnie burze). - Można oczekiwać od 20 do 30 mm opadów, które poprawią stan wilgotności w glebie - uważa Bąk.

W kolejnym tygodniu będzie raczej ciepło i burzowo. Przymrozków w prognozie nie widać.

Agro Pomorska odcinek 28:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska