https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ozdobny daszek w kuchni

(pio)
Okapy różnią się ceną i funkcjonalnością.
Okapy różnią się ceną i funkcjonalnością. fot. Rafał Głodek
Pochłania nieprzyjemne zapachy albo pełni funkcję wyciągu. Mowa o okapie kuchennym, który coraz częściej jest... ozdobą kuchni.

Okap ma usuwać zapachy z pomieszczenia i parę powstającą podczas gotowania. Jak działa pochłaniacz? Powietrze jest zasysane do okapu, poddawane filtracji i już oczyszczone wydmuchiwane jest z powrotem do kuchni.

Wyciąg pracuje dobrze wtedy, gdy do kuchni dopływa świeże powietrze i stworzymy optymalne warunki jego przepływu. Czasem wystarczy otwieranie drzwi i okien. Można też... wywiercić niewielkie otwory w drzwiach, które umożliwią napływ świeżego powietrza do kuchni.

Szerszy od kuchenki

Okapy podłączone do kanału wentylacyjnego pełnią funkcję wyciągu powietrza, jak i pochłaniacza.
Najlepiej - szerszy!
Okap powinien być taki szeroki, jak kuchenka, nad którą wisi, a najlepiej, gdyby był od niej szerszy.

O tym, jaki wybrać okap, decyduje parę rzeczy. Trzeba dopasować jego wielkość do metrażu kuchni. Ważne jest też położenie istniejącego kanału wentylacyjnego i odległość od kuchenki. Należy też wziąć pod uwagę, meble. Im dalej od okapu, tym lepiej.

Okapy wykonane są najczęściej ze stali nierdzewnej. Powinny być odporne na działanie środków chemicznych i zabezpieczone przed wpływem wysokiej temperatury. Powierzchnie wyciągów powinny być łatwe do zmywania. Przy zakupie okapu należy zwrócić uwagę na poziom hałasu wytwarzany przez pracujący w okapie wentylator oraz ile zużywa prądu.

Jest w czym wybierać

Jest kilka rodzajów okapów. Przyścienne są montowane bezpośrednio do ściany. Wiele z nich, to okapy narożne. Najczęściej mają kształt kwadratu ze ściętym narożnikiem. Wadą jest to, że zajmują dosyć dużo miejsca w kuchni.

Okapy podszafkowe zajmują mniej miejsca. Są instalowane pod szafką wiszącą i wchodzą w skład mebli. Okapów szufladowych nie montuje się w szufladach, lecz w szafkach wiszących. Są dodatkowo wyposażone w wysuwaną płytę, która odsłania lub zasłania wlot powietrza do okapu. Gdy płyta się wysuwa, okap uruchamia się i włącza światło. Jeśli ktoś chce zamontować okap w szafce uchylnej, najlepiej do tego będzie się nadawał okap uchylny. Działa podobnie, jak okap szufladowy, czyli jego pływak podnosi się i odsłania lub zasłania wlot powietrza.

Na środku sufitu w kuchni, czyli w miejscu, w którym zazwyczaj wisi lampa, można zawiesić okap wyspowy. Jest funkcjonalny, bo nie zabiera miejsca w kuchni.

Ukrywa się

Wśród nowoczesnych modeli okapów dominują dwa. Pierwszy, stanowi ozdobę kuchni, drugi jest ukryty gdzieś w meblach kuchennych. Można też już kupić okap zintegrowany z kuchenką mikrofalową.

Ceny okapów zaczynają się od 100 złotych (najzwyklejsze ze stali nierdzewnej). Najdroższe kosztują prawie pięć tysięcy (np. z blachy miedzianej pomalowanej tak, aby sprawiała wrażenie antyku. Jest zakończony drewnianym kołnierzem pełniącym dodatkowo rolę półki na przyprawy lub ozdoby kuchenne).

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska