Moneta została zlicytowana w poniedziałek, 30 listopada, podczas aukcji numizmatyków w DESA Unicum. To największa aukcja monet w Polsce - pod młotek poszła najcenniejsza kolekcja obiektów z różnych okresów. Od czasów Zygmunta I Starego do wczesnych lat II Rzeczypospolitej.
50-dukatów koronnych Zygmunta III Wazy
Moneta wybita została w roku 1621 w Mennicy Bydgoskiej (w tym czasie mennicy królewskiej) stemplem wykonanym przez gdańskiego medaliera szwajcarskiego pochodzenia, Samuela Ammona. To bogato i wspaniale wykończona moneta, która stanowi zupełnie niezwykłe dzieło w mennictwie polskim.
Nie jest znana przyczyna wybicia tak efektownej monety. Przypuszcza się jednak, że zrobiono to, by uczcić polskie zwycięstwo nad Turkami w bitwie pod Chocimiem.
To bogato i wspaniale wykończona moneta, która stanowi zupełnie niezwykłe dzieło w mennictwie polskim
Studukatowa moneta sprzedana za 2,16 mln dol
"Studukatówka koronna z 1621 r. i wybite jej stemplami monety innych nominałów, w tym opisana powyżej 50-dukatówka, są najwybitniejszym dziełem Samuela Ammona, medaliera gdańskiego z czasów Zygmunta III" - czytamy na stronie desa.pl. "Jest to także jedno z najpiękniejszych i najważniejszych dzieł polskiej sztuki medalierskiej oraz najwspanialsza polska moneta. Została ona wybita stemplem przeznaczonym zarówno do złota, jak i srebra. Okazy wybite w złocie znane są o masie 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 i 100 dukatów. Ta ostania multiplikacja jest najwyższym złotym nominałem w mennictwie europejskim w XVII w., o masie 350 g".
Studukatowy moneta (wybity w tym samym roku w Bydgoszczy) osiągnęła w roku 2018, na aukcji w Nowym Jorku cenę 2,16 mln USD!
- Więcej informacji na temat aukcji oraz monety pod tym adresem.
- Link do strony z licytacją.
POLECAMY
Tak budowano Bydgoszcz. Poznajesz te miejsca? [archiwalne zdjęcia]
