Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Padłeś ofiarą przestępstwa? Nie wiesz, co robić? Pomogą

(AWE)
Z bezpłatnej pomocy prawników może skorzystać każdy, kto jest pokrzywdzony
Z bezpłatnej pomocy prawników może skorzystać każdy, kto jest pokrzywdzony sxc.hu
- Po wypadku cały świat może się zawalić - przyznaje Alicja Kulig z fundacji "Zielony Liść". - Dlatego potrzebny jest ktoś, kto podpowie, gdzie szukać wsparcia.

W Toruniu - podobnie jak w całej Polsce - rusza tydzień pomocy ofiarom przestępstw. Z bezpłatnej pomocy prawników może skorzystać każdy, kto jest pokrzywdzony. Ale uwaga: chodzi o przestępstwa. - Często przychodzą do nas ludzie, którzy uważają się za ofiary przestępstw, choć ich sprawy są cywilno-prawne - wyjaśnia Mariola Tuszyńska, rzecznik praw ofiar. - Tymczasem przysłowiowy spór o mur graniczny nie kwalifikuje się do darmowego poradnictwa w ramach tego tygodnia.

Bez wahania za to z darmowych porad mogą skorzystać osoby doświadczające np. przemocy domowej, pokrzywdzone w wypadku drogowym czy okradzione na znaczną sumę.

Gdzie po pomoc?

Gdzie się zgłaszać? Swoje podwoje otwierają m.in. sąd i prokuratura. W sądzie rejonowym przy ul. Mostowej 30 od poniedziałku do piątku od rana do godz. 14 będą czuwać kuratorzy, a w prokuraturze okręgowej prawnicy będą dyżurować przez cały tydzień od w godz. 8-15.30, a we wtorek w godz. 8 - 17.

Pomoc znajdziemy również w ośrodku pomocy "Azyl" przy ul. Brzozowej. Tam na pokrzywdzonych będą czekać prawnicy, terapeuci i kuratorzy. - Zapewniamy kompleksową pomoc od poniedziałku do piątku w godz. 10-18, a w sobotę - od godz. 10 do 13 - zapewnia Elżbieta Jacewicz, koordynator ośrodka. - Nasi prawnicy potrafią wyjaśnić wiele zawiłości.

Po wypadku

Osoby, które brały udział w wypadku mogą codziennie od godz. 8 do 17 zgłaszać się do fundacji "zielony Liść" przy ul. Ducha Św.

- Dopóki kogoś nie spotka wypadek, nikt się nie interesuje tym, co się robi w takich sytuacjach - mówi Alicja Kulig. - A potem jest trudniej. Dlatego pomagamy: udzielamy informacji, pomagamy finansowo.
Jeśli będzie trzeba, fundacja pomoże również skontaktować się z terapeutą i podpowie, jak sobie radzić po wypadku. - Trzeba zadbać o proste rzeczy, o których się z reguły nie myśli - wyjaśnia Alicja Kulig. - Skąd wziąć wózek inwalidzki albo specjalne łóżko, jak uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, jak zdobyć dostęp do notatki policyjnej z wypadku czy dochodzić praw przed ZUS-em.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska